Powiat dba o bezpieczeństwo pieszych
28 sierpnia 2018
Powiat dba o bezpieczeństwo pieszych

Zakończono prace przy przebudowie przejść dla pieszych. Aktywne przejścia, które znacząco poprawią bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu, powstały w ośmiu miejscach na terenie powiatu.

Powiat Legionowski konsekwentnie inwestuje w bezpieczeństwo mieszkańców. Zakończyły się właśnie prace związane z przebudową ośmiu przejść dla pieszych, gdzie zastosowano skuteczne rozwiązania poprawiające widoczność przechodniów.

Szybko i bezpiecznie

Wykonawca rozpoczął przebudowę 9 sierpnia br. i zgodnie z umową zawartą z Powiatem miał osiem tygodni na zrealizowanie inwestycji. Wiadomo, że uda się to znacznie przed upływem tego terminu, bo obecnie trwają już prace wykończeniowe, polegające na instalacji ostatnich elementów. To dobra wiadomość dla mieszkańców, zwłaszcza dla uczniów, którzy właśnie rozpoczynają nowy rok szkolny.  W dużej mierze to właśnie z myślą o nich i ich bezpieczeństwie podczas drogi do szkoły zmodernizowano przejścia. - Obserwujemy zwiększenie ruchu samochodowego na terenie powiatu. Bardzo wiele placówek oświatowych jest położonych przy głównych szlakach komunikacyjnych i w związku z tym coraz trudniej o zachowanie bezpieczeństwa dzieci idących tamtędy do szkoły. Dlatego Powiat Legionowski, pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”, zaprojektował  zmiany na przejściach dla pieszych – wyjaśnia starosta Robert Wróbel.

Przebudowywane „zebry” znajdują się w pobliżu szkół oraz obiektów użyteczności publicznej: w Wólce Radzymińskiej (przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym), w Izabelinie (przy szkole podstawowej), dwa w Legionowie (przy ul. Parkowej i naprzeciwko poczty przy ul. Jagiellońskiej), dwa w Chotomowie (przy szkołach podstawowych), w Białobrzegach (przy osiedlu i pętli autobusowej) oraz w Beniaminowie (przy Gminnym Ośrodku Kultury). Dodatkowo cztery przejścia, zlokalizowane w Wieliszewie, Łajskach, Olszewnicy Starej i Legionowie (pomiędzy DPS „Kombatant” i SP nr 2) zostaną wyposażone w biało-czerwoną, grubą nakładkę.

Nowoczesna technologia

Aktywne przejścia dla pieszych reagują na zbliżanie się osoby chcącej przejść na drugą stronę jezdni, ostrzegając o tym fakcie nadjeżdżających kierowców. Gdy pieszy zbliża się do przeprawy, nad fluorescencyjnym znakiem drogowym informującym o przejściu automatycznie uaktywnia się pulsujące, pomarańczowe światło, które generuje sygnał ostrzegawczy dla kierowców tak długo, jak długo pieszy znajduje się pasach. Ponadto przejścia wyposażono w zapalające się czasowo ledowe lampy, wbudowane wzdłuż nich w jezdnię. Niektóre obiekty są dodatkowo doświetlone umieszczonymi bezpośrednio nad nimi latarniami. Wszystkie przejścia zostały przebudowane w technologii grubowarstwowej. Pasy będą miały kolor biały na czerwonym tle.

Do tej pory jedyne przejście aktywne na terenie powiatu znajdowało się w Legionowie przy ul. Jana Pawła I. Wcześniej to rozwiązanie świetnie sprawdziło się na ulicach Warszawy, gdzie takich przejść jest już kilkadziesiąt i wciąż powstają nowe.

Całkowity koszt inwestycji, w całości zrealizowanej z budżetu Powiatu Legionowskiego, zamknął się w kwocie 865 780,00 tys. zł.

Na terenie powiatu powstało osiem nowoczesnych przejść aktywnych. Bezpieczne przeprawy są już gotowe