Przyjaźń w roli głównej
28 września 2021
Przyjaźń w roli głównej

Wręczenie orderów „Przyjaciel Niepełnosprawnych” oraz integracyjne plenery malarski i fotograficzny to kolejne z wydarzeń, które zorganizowano w ramach X Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego.

Order „Przyjaciel Niepełnosprawnych” to odznaczenie, które przyznawane jest za działania zapobiegające wykluczaniu społecznemu osób niepełnosprawnych, służące włączaniu ich w nurt życia społecznego, budowaniu pełnej tolerancji atmosfery oraz za wspieranie osób niepełnosprawnych i ich rodzin na co dzień. W tym roku członkowie kapituły orderu postanowili odznaczyć cztery osoby – śp. Janusza Kubickiego, śp. Ireneusza Kłosa oraz państwa Dorotę i Jana Bieleckich. Laureatom i ich bliskim z ramienia Powiatu Legionowskiego gratulował członek zarządu Artur Stankiewicz, członek kapituły orderu. Obecny był również członek zarządu Przemysław Cichocki.

Artystycznych wrażeń dostarczyły plenery integracyjne – malarski „Chodź, pomaluj mój świat” pod kierownictwem Barbary Retmaniak oraz fotograficzny „Świat wokół nas” pod kierownictwem Bartosza Karwackiego. Ich uczestnicy tworzyli w oparciu o hasło przewodnie spotkania – Przyjaźń. - Twórczość w życiu osób z niepełnosprawnością jest elementem wzmacniającym, podnoszącym poczucie godności i przynależności społecznej, prowokującym do dalszego rozwoju. Daje możliwość nieskrępowanej ekspresji wyrażania siebie i jest nieocenionym narzędziem terapeutycznym – mówi Barbara Retmaniak. W efekcie pracy powstało kilkanaście obrazów i piękne fotografie.