Pustułka gniazduje na budynku starostwa
30 marca 2021
Pustułka gniazduje na budynku starostwa

Na elewacji budynku Starostwa Powiatowego w Legionowie pracownicy zamontowali budkę dla ptaków. W tym roku wprowadziła się do niej pustułka. Zapraszamy do podglądania jej na żywo poprzez transmisję na kanale na YouTube Powiatu Legionowskiego:
https://youtu.be/2fzWbWEk2Yo

Pustułka to niewielki ptak (długość ciała 32-35 cm) z rodziny sokołowatych o smukłej sylwetce z długim ogonem. Samiec charakteryzuje się rdzawym ubarwieniem wierzchu ciała, beżowym nakrapianym spodem, popielatą głową i ogonem zakończonym czarnym pasem. Samica jest brązowa, gęsto plamkowana, z pręgowanym ogonem. Pustułka jest jedynym w Polsce ptakiem drapieżnym, który przystosował się do życia w warunkach miejskich. Wysokie budynki i wieże kościołów są dla niej odpowiednikiem skalnych ścian, na których pierwotnie gniazdowała. Występuje na całym obszarze kraju.
Całkowitą liczebność pustułek w Polsce szacuje się na około 2500-3000 tys. par lęgowych, a w Europie na około 200 tys. par.
Gniazduje w gniazdach innych ptaków, w otworach w ścianach budynków i naskalnych półkach. Pustułka składa 4-6 jaj, które wysiaduje przez 28-32 dni. Młode opuszczają gniazdo po 28-32 dniach. Ptak żywi się drobnymi ssakami, ptakami i dużymi owadami. To gatunek wędrowny – przylatuje w marcu-kwietniu i odlatuje we wrześniu-październiku. Część ptaków zimuje. Pustułka jest gatunkiem chronionym.