Ruszyły konsultacje nowego programu ochrony powietrza dla Mazowsza
3 lipca 2020
Ruszyły konsultacje nowego programu ochrony powietrza dla Mazowsza

Szanowni Mieszkańcy!

Samorząd Mazowsza oddał do konsultacji społecznych nowy program ochrony powietrza dla województwa mazowieckiego. Każdy może złożyć uwagi do projektu. Konsultacje ruszyły w dniu 22 czerwca 2020 r. i potrwają do dnia 13 lipca br.

Projekt programu ochrony powietrza dla Mazowsza będzie konsultowany po raz drugi. Sytuacja epidemiologiczna w kraju spowodowana koronawirusem i regulująca  ten stan ustawa sprawiły, że został przedłużony termin uchwalenia programów ochrony powietrza. Nowe programy dla regionów mają być uchwalone do dnia 30 września 2020 r.

Z analiz będących punktem wyjścia do programu wynika, że główną przyczyną występowania zanieczyszczeń powietrza na Mazowszu  jest emisja powierzchniowa, czyli wynikająca z ogrzewania indywidualnych gospodarstw domowych. Nowy program ochrony powietrza określa dwa główne działania naprawcze dla regionu mające pomóc zmniejszać emisję powierzchniową.

Pierwsze to ograniczenie emisji szkodliwych substancji powstających przy ogrzewaniu domów mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej.

Drugim bardzo ważnym etapem planowanego działania jest likwidacja najgorszych źródeł niskiej emisji, czyli bezklasowych kotłów i , kotłów 3 i 4 klasy opalanych paliwami stałymi.

Więcej informacji na stronie internetowej Samorządu Województwa mazowieckiego pod adresem:

fot. freepik