Z początkiem lipca rozpoczął się I etap budowy nowej siedziby Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, która powstanie na działce u zbiegu ulic Warszawskiej, Sobieskiego, Norwida i Wysockiego. Teren ten został wcześniej zakupiony przez Powiat Legionowski od miasta Legionowo.
Obecnie trwają prace przygotowawcze. W następnej kolejności nastąpi wycinka drzew, której zakres został uzgodniony z architektem krajobrazu i ograniczony do absolutnego minimum niezbędnego dla realizacji inwestycji. Projekt zakłada zachowanie i ochronę części istniejącego drzewostanu tak, aby budynek harmonijnie wpisał się w swoje otoczenie.
Powstanie nowej siedziby PIK to nie tylko nowoczesna infrastruktura kulturalna – to także otwarcie dotychczas niedostępnego terenu dla mieszkańców, uporządkowanie przestrzeni i podniesienie bezpieczeństwa w tej części Legionowa. Inwestycja wniesie nową jakość do lokalnego krajobrazu i stworzy przyjazną przestrzeń do spotkań i działań kulturalnych.
W ramach pierwszego etapu powstanie budynek o wymiarach 12,3 x 25 m, który będzie mieścił:
- bibliotekę,
- salę wielofunkcyjną,
- pomieszczenia administracyjne,
- zaplecze techniczne w części podziemnej.
Przestrzeń wokół obiektu zostanie kompleksowo zagospodarowana – zaplanowano miejsca postojowe, ciągi piesze i utwardzone, a także oświetlenie dojść i dojazdów.
Zadanie realizuje konsorcjum firm: Lider – Paweł Włodkowski, WŁOD-BUD – DACHY 2 oraz Partner – PLAST-BUD Zofia i Kazimierz Olszewscy Sp.J.. Wykonawca został wyłoniony w zakończonym w maju postępowaniu przetargowym. Wartość inwestycji wynosi 15 077 777,00 zł, a czas realizacji – 70 tygodni od daty przekazania placu budowy.
Poniżej znajdują się wizualizacje nowej siedziby PIK - I. etapu. Na pierwszej widok od ul. Wysockiego, na drugiej - od ul. Warszawskiej.













