Sezon na inwestycje w gminie Nieporęt
3 czerwca 2022
Sezon na inwestycje w gminie Nieporęt

2 czerwca Gmina Nieporęt podpisała z Samorządem Województwa Mazowieckiego trzy umowy o dofinansowanie – zakupu przenośnego defibrylatora AED, budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz modernizacji oświetlenia w Nieporęcie. Ponadto podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW 631, a wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę ronda w Stanisławowie Pierwszym.

Pierwsza umowa dotyczy dofinansowania, pochodzącego z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw, zakupu automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED na potrzeby mieszkańców wsi Michałów-Grabina. Koszt realizacji projektu to ok. 8 tys. zł, dofinansowanie wyniesie połowę kwoty.

W ramach drugiej umowy zrealizowana zostanie budowa pierwszej w gminie ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Stacja zostanie zlokalizowana na parkingu Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt-Pilawa w Nieporęcie i składać się będzie z dwóch podwójnych zestawów AC o mocy 2x22 kW z gniazdami typu 2, tj. równocześnie dla czterech pojazdów. Zadanie dofinansowane zostanie z budżetu województwa mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2022”. Jego szacunkowy koszt to ok. 90 tys. zł, z czego blisko 40 tys. stanowi dofinansowanie.

Trzeci projekt obejmuje modernizację oświetlenia w Nieporęcie. Modernizacja ma na celu poprawę efektywności energetycznej w wyniku montażu LED-owych opraw. Przyznanie pomocy finansowej nastąpi z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022. Planowana wartość inwestycji to 155 tys. zł, z czego ok. 78 tys. zł to wsparcie Marszałka.

Realizacja powyższych zadań planowana jest jeszcze w tym roku.

Ponadto wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur przekazał Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi oraz dyrektorowi Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Grzegorzowi Obłękowskiemu decyzję Wojewody Mazowieckiego z klauzulą natychmiastowej wykonalności, zezwalającą na budowę ronda w miejscu skrzyżowania ulic Słonecznej, Strużańskiej i Przyszłość w Stanisławowie Pierwszym. Marszałek oraz dyrektor MZDW potwierdzili rozpoczęcie realizacji inwestycji po przeprowadzeniu procesu wyboru wykonawcy.

W Urzędzie Gminy Nieporęt podpisano także umowę dotyczącą wartej 3,5 mln zł przebudowy 2-kilometrowego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 631 na terenie Nieporętu i Wólki Radzymińskiej. Umowę podpisali dyrektor MZDW oraz przedstawiciel wykonawcy – firmy Drogomex Sp. z o.o. Remont obejmie sfrezowanie starej nawierzchni asfaltowej, ułożenie nowej warstwy podbudowy oraz warstwy ścieralnej. Odtworzone zostaną pobocza i oznakowanie poziome. Wykonawca ma 6 miesięcy na wykonanie zadania.

Fot. UG Nieporęt