Służby podsumowały 2021 rok
18 marca 2022
Służby podsumowały 2021 rok

Podczas lutowej sesji Rady Powiatu Komenda Powiatowa Policji w Legionowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych na naszym terenie oraz Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe złożyły sprawozdania ze swojej działalności za ubiegły rok.

Policja

W 2021 roku wszczęto 2 337 postępowań o popełnienie przestępstw, w tym 2 082 postępowania o przestępstwa kryminalne. Popełniono 3 092 wykroczenia. Wzrósł poziom wykrywalności sprawców przestępstw w stosunku do 2020 roku. W 2021 r. na terenie powiatu odnotowano 4 zabójstwa, 148 aktów przestępczości narkotykowej oraz 520 przypadków przestępczości gospodarczej, 565 kradzieży cudzej rzeczy, 191 kradzieży z włamaniem oraz 90 kradzieży samochodów. Ogółem za przestępstwa kryminalne zatrzymano 512 osób. Ujawniono i zatrzymano 279 osób poszukiwanych, a 340 doprowadzono do aresztów śledczych i zakładów karnych celem odbycia kary. Nieletni dopuścili się w ubiegłym roku 28 czynów karalnych. Zatrzymano 67 osób podejrzanych o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej w rodzinie. Funkcjonariusze dokonali 139 623 kontroli osób podlegających kwarantannie lub izolacji domowej w związku z COVID-19. Na okoliczność przestrzegania reżimu sanitarnego, zgodnie z przepisami, kontrolowano sklepy, placówki handlowe i miejsca użyteczności publicznej. Ponadto policjanci z legionowskiej KPP zabezpieczyli 68 imprez sportowych i 3 rozrywkowe. W 2021 roku na terenie powiatu dokonano 1036 zgłoszeń w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, z czego 538 zasadnych. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego skontrolowali 25 076 pojazdów, ujawniając 459 kierowców po spożyciu alkoholu. Zatrzymano 567 praw jazdy, nałożono 12 551 mandatów. W stosunku do 2020 r. nastąpił wzrost liczby wypadków drogowych z 38 do 49. Rannych zostało w nich 50 osób, a 13 poniosło śmierć. Kolizji drogowych odnotowano 1 355.

Straż Pożarna

W 2021 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej uczestniczyły w 2 529 interwencjach, w których zginęło 38 osób, a 150 zostało rannych. Powiatowa straż wzywana była do 285 pożarów. Odnotowano 1 998 zagrożeń miejscowych, najczęściej związanych z anomaliami pogodowymi oraz wypadkami komunikacyjnymi. Pojawiały się również wezwania niezasadne – tzw. fałszywych alarmów było w roku ubiegłym aż 246. KP PSP przeprowadziła na terenie powiatu 78 czynności kontrolno-rozpoznawczych, w tym kontrole podstawowe, sprawdzające, odbiorowe (w budynkach użyteczności publicznej, budynkach zbiorowego zamieszkania, budynkach wielorodzinnych i produkcyjno-magazynowych oraz na terenach leśnych), wykazując 194 nieprawidłowości. Zrealizowano 180 transportów, w ramach których przewieziono do punktów szczepień 206 osób.
Podczas sesji podsumowano także działalność Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego terenu. Funkcjonuje tu 15 jednostek OSP, z których 11 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Swoją wiedzą i odwagą służy ponad 600 osób. W ubiegłym roku zastępy OSP uczestniczyły w 3 437 interwencjach.

LWOPR

W 2021 roku Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zrzeszało 410 osób, w tym 70 ratowników. W ubiegłym roku LWOPR uczestniczył w 42 akcjach ratunkowych, ratując 63 osoby, w tym 4 tonące. Dwie osoby utonęły. LWOPR podejmował działania prewencyjne oraz kontrole miejsc okresowo i zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli. Prowadzono działania edukacyjne oraz profilaktyczne z ratownictwa wodnego i bezpieczeństwa nad wodą dla dzieci i młodzieży. W sezonie letnim ratownicy LWOPR zabezpieczyli trzy kąpieliska na terenie powiatu – w Nieporęcie, Serocku i Wieliszewie.

Fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie