Sołtysi i gospodynie na warsztacie
15 marca 2024
Sołtysi i gospodynie na warsztacie

Możliwości pozyskania środków zewnętrznych oraz prezentacja dobrych praktyk w zakresie działań na rzecz rozwoju wsi były głównymi tematami Powiatowego Zjazdu Sołtysów, który zorganizowano 14 marca w Zegrzu Południowym.

W tym roku po raz pierwszy w Powiatowym Zjeździe Sołtysów uczestniczyli także przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu legionowskiego. Spotkanie było okazją do rozmów o potrzebach wsi, sprzyjało wymianie doświadczeń, dobrych praktyk i integracji środowisk. W jego trakcie zaprezentowano i omówiono możliwości pozyskania i korzystania przez mieszkańców obszarów wiejskich ze środków zewnętrznych w celu rozwoju i podniesienia atrakcyjności terenów powiatu legionowskiego.

Witając gości, starosta Sylwester Sokolnicki podkreślił rolę sołtysów jako przedstawicieli mieszkańców obszarów wiejskich w kontaktach z lokalnym samorządem oraz znaczenie Kół Gospodyń Wiejskich dla integracji i aktywizacji mieszkańców oraz promocji regionalnych tradycji. Następnie zaprezentował dokonania Powiatu Legionowskiego w mijającej kadencji.

Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Radosław Rybicki podsumował realizację programów „MIAS – Mazowsze dla Sołectw” w latach 2018-2024 oraz „Wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie”, a w przypadku tego drugiego programu omówił także zasady przyznawania wsparcia finansowanego w tym roku.

Spotkanie z sołtysami było również okazją do przedstawienia przez prezesa Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński Edwarda Trojanowskiego założeń wsparcia finansowego w ramach bieżącego okresu programowania przypadającego na lata 2023-2027.

Na zakończenie sołtysi Stanisławowa Drugiego (gmina Nieporęt), Chotomowa i Chotomowa Północnego (gmina Jabłonna), Nowej Wsi (gmina Serock) oraz Wieliszewa podzielili się z uczestnikami zjazdu dobrymi praktykami, a dokładnie zaprezentowali zrealizowane na swoim terenie projekty służące lokalnej społeczności.