Statuetka - rozstrzygnięcie konkursu
4 lutego 2020
Statuetka - rozstrzygnięcie konkursu

31 stycznia 2020 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Legionowie zebrała się komisja w celu rozstrzygnięcia Konkursu na projekt statuetki dla Powiatu Legionowskiego. Przedmiotem Konkursu było wykonanie projektu pamiątkowej statuetki, która będzie nagrodą/pamiątką w konkursach i wszelkich wydarzeniach organizowanych lub współorganizowanych przez Powiat Legionowski.

Na konkurs napłynęło 11 projektów. Zwycięzcą został pan Krzysztof Biżek, którego praca otrzymała największą liczbę punktów. Poniżej prezentujemy zdjęcia modelu oraz fragment opisu wykonanego przez autora.

Serdecznie gratulujemy zwycięstwa!

Wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie składamy podziękowania i gratulujemy pomysłowości oraz inwencji twórczej.


Zwycięski projekt pamiątkowej statuetki dla Powiatu Legionowskiego, fot. Krzysztof Biżek

 

Opis modelu

Model zawiera w sobie wszystkie cechy trójwymiarowej rzeźby wolnostojącej. Może stanowić projekt pod statuetkę bądź rzeźbę dowolnych rozmiarów. Z każdej strony posiada inne ułożenie płaszczyzn.  Przedstawia formę półabstrakcyjną, którą można sobie dowolnie interpretować.

Techniczny opis modelu

Model statuetki został wykonany jako pełny odlew gipsowy w skali 1:1. Wysokość modelu wynosi 26,5 cm. U nasady podstawy maksymalna szerokość wykosi 6,5 cm. W najszerszym miejscu ma 7 cm szerokości. Ustawiony  jest na cokole w formie sześcianu wykonanym z tektury o wymiarach 7cm:7cm:7cm. Krawędzie podstawy są fazowane na szerokość 2 mm.

Przystawalność projektowanej formy do charakteru powiatu legionowskiego 

Inspiracją do formy statuetki stał się główny tagline powiatu: „Powiat legionowski – przystań w sercu Mazowsza”. Trzonem modelu jest wrysowana w formę postać człowieka (kobiety bądź mężczyzny), której ustawienie podkreśla niewielki ażur. Postać ustawiona w kontrapoście w sposób nowoczesny nawiązuje do klasycznych sposobów przedstawiania postaci człowieka. Peleryna okalająca postać może kojarzyć się z żaglem jachtu – grotem. Postać przez to staje się jednocześnie głównym masztem łodzi.

Materiały i ewentualne sposoby wykonania statuetki

Prosta stylizacja statuetki bez tzw. kątów ujemnych daje duże możliwości techniczne do wykonania statuetki w formie odlewu. Docelowo statuetka powinna być wykonana z materiałów szlachetnych jak metal i kamień. Może to być patynowany odlew na pusto na przykład z brązu, mosiądzu lub metalu mniej szlachetnego patynowanego. Cokół powinien być wykonany z polerowanego i fazowanego kamienia np. marmuru lub granitu w kolorze szarym.  Odlew może być również wykonany z barwionych żywic epoksydowych lub dowolnego tworzywa. Płaska powierzchnia cokołu daje możliwość dodania inskrypcji np. w formie grawertonu lub grawerunku. Statuetka może być również stylizowana całkowicie na biało w postaci odlewu z żywicy epoksydowej barwionej na biało i cokołu z białego marmuru.