Strategicznie dla regionu
16 czerwca 2022
Strategicznie dla regionu

Przygotowania do opracowania strategii ponadlokalnej dla regionu Jeziora Zegrzyńskiego, zainicjowane wspólnie przez Powiat Legionowski i Lokalną Organizację Turystyczną „Przystań w sercu Mazowsza”, weszły w kolejną fazę. 14 czerwca szefowie samorządów, które objęłaby strategia, zapoznali się z możliwościami sformalizowania współpracy w tym zakresie oraz kolejnymi krokami, jakie do utworzenia dokumentu doprowadzą.

Podstawowym warunkiem, aby wspólną strategię opracować, a następnie pozyskiwać w oparciu o jej zapisy pieniądze na wspólne projekty jest zbadanie, czy zainteresowane współpracą gminy mają odpowiednie powiązania przyrodnicze czy gospodarcze, aby stworzyć tzw. obszar funkcjonalny. W tym celu niezbędne będzie przygotowanie stosownej diagnozy. Na jej podstawie potencjalni partnerzy będą mogli przystąpić już do samego opracowania strategii.

Przez meandry procesu przygotowań zebranych przedstawicieli gmin i powiatów z regionu Jeziora Zegrzyńskiego przeprowadzili radca prawny Joanna Ćwiklińska-Ziomek oraz Przemysław Cichocki, Członek Zarządu Powiatu w Legionowie. Obydwoje prelegenci mają doświadczenie prowadzenia tego typu procesów w samorządach na terenie całego kraju. Swoim doświadczeniem i danymi na temat najnowszych trendów w turystyce na Mazowszu podzieliła się z zebranymi Izabela Stelmańska – prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Podczas spotkania zaprezentowany został też przykład, jakie owoce może przynieść współpraca ponadlokalna. Edward Trojanowski – prezes Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński (LGDZZ) opowiedział o projekcie „Mazowieckie Mazury – rozwój turystyki i rekreacji na obszarach LGD Zalew Zegrzyński i LGD Aktywni Razem”, który LGDZZ realizuje wspólnie z Miastem i Gminą Serock oraz LGD „Aktywni Razem”. W ramach projektu powstaje infrastruktura turystyczno-rekreacyjna wzdłuż brzegu Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego, jak również szlak kajakowy.

Nadchodzące miesiące będą zarówno dla LOT, jak i samorządów czasem na decyzje w kwestiach formalnych, co umożliwi przejście do prac – najpierw diagnozujących, tworzących fundament, a następnie opracowania strategii.