Strażacy podsumowali rok 2018
21 lutego 2019
Strażacy podsumowali rok 2018

Podczas lutowej sesji Rady Powiatu Legionowskiego Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie złożyła sprawozdanie za ubiegły rok w zakresie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Referował zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Arkadiusz Pich, który właśnie przechodzi w stan spoczynku.

Z przedstawionego raportu wynika, że w 2018 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej uczestniczyły w 2123 interwencjach, z których 2090 odbyło się na terenie powiatu. Powiatowa straż wzywana była do 511 pożarów. Zazwyczaj były to pożary małe. Na szczęście w ubiegłym roku nie zdążył się żaden pożar klasyfikowany jako duży. Odnotowano 1344 zagrożenia miejscowe, najczęściej związane z anomaliami pogodowymi oraz wypadkami komunikacyjnymi. Niestety pojawiały się również wezwania niezasadne -  tzw. fałszywych alarmów było w roku ubiegłym aż 236. KP PSP przeprowadziła na terenie powiatu 99 kontroli w 139 obiektach (budynkach użyteczności publicznej, budynkach zbiorowego zamieszkania, budynkach wielorodzinnych i produkcyjno-magazynowych oraz na terenach leśnych).

Działalność legionowskiej KP PSP to także realizacja zdań edukacyjno-szkoleniowych. Z sali edukacyjno-szkoleniowej „Iskierka” skorzystało 1 265 osób.  Zrealizowano także kampanie społeczne, pokazy i pikniki. Ponadto zorganizowano trzydzieści ćwiczebnych ewakuacji szkół podstawowych.

Podkreślono także zasługi ochotników dla legionowskiej KP PSP. Na naszym terenie funkcjonuje 15 jednostek OSP, z których 11 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Swoją wiedzą i odwagą służy blisko 400 osób.

Przez cały ubiegły rok strażacy podnosili swoje kompetencje i pozyskiwali nowe umiejętności uczestnicząc w ćwiczeniach. Szkolili się zarówno strażacy z legionowskiej komendy, druhowie z OSP oraz strażacy z Wojskowej Straży Pożarnej. W ubiegłym roku wsparcie finansowe Powiatu Legionowskiego i samorządów gminnych dla Straży wyniosło 225 tys. zł. Otrzymane środki przeznaczone zostały m.in. na naprawę pojazdów bojowych i sprzętu pożarniczego, zakup specjalistycznego sprzętu oraz na działalność edukacyjną. Ponadto Powiat przekazał materiały do usuwania rozlewisk substancji ropopochodnych na drogach oraz zapory przeciwpowodziowe o wartości 14 693,81 zł.

Starosta Robert Wróbel oraz przewodniczący Rady Powiatu Leszek Smuniewski złożyli podziękowania za ofiarną służbę przechodzącemu w stan spoczynku zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie st. bryg. Arkadiuszowi Pichowi