Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
17 marca 2022
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Powiat Legionowski włączył się w obchody, biorąc udział w akcji Przedszkola Specjalnego w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych „Nie do pary, ale razem” oraz Marszu Kolorowej Skarpetki, organizowanego w ramach XI Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Zachęcamy, aby tego dnia założyć różne, niesparowane skarpety.

Zapraszamy do udziału w Marszu Kolorowej Skarpetki, organizowanego przez Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie, który odbędzie się 21 marca 2022 r. Zbiórka pod fontanną na rynku miejskim w Legionowie o godz. 9.45, marsz o godz. 10.00 z rynku do ratusza miejskiego.

Wraz z Przedszkolem Specjalnym w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie zachęcamy do udziału w skarpetkowym wyzwaniu, które polega na zrobieniu zdjęcia swoich stóp w niesparowanych skarpetkach, opublikowania go na Facebook’u z hasztagiem #niedoparyalerazem i nominowania znajomych do dalszej zabawy.

Powiat Legionowski od lat angażuje się w działania, które mają na celu integrację środowisk osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną, i wspiera wszelkie inicjatywy pozostające w zgodzie z przesłaniem niedzielnego święta, czyli niesieniem pomocy osobom z Zespołem Downa i, szerzej, osobom o specjalnych potrzebach.  

Pomysłodawcą Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa był Stylianos E. Antonarakis, genetyk z uniwersytetu w Genewie. Data obchodów w dniu 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21. chromosomu.