Światowy Dzień Walki z Rakiem
4 lutego 2023
Światowy Dzień Walki z Rakiem

Dziś obchodzimy XXIII Światowy Dzień Walki z Rakiem 2023 (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. To doskonała okazja do przypomnienia o kolejnej edycji Powiatowego Programu Zdrowotnego dla mieszkańców, w którym znajdą się bezpłatne badania diagnostyczne w kierunku niektórych chorób nowotworowych. Program ruszy na przełomie lutego i marca. Szczegóły poniżej.

Pierwszą propozycją jest znana mieszkańcom z lat poprzednich akcja wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Mieszkańcy w wieku 50-75 lat (niezależnie od wywiadu rodzinnego) oraz w wieku 25-49 lat (z obciążonym wywiadem rodzinnym) będą mogli skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym z możliwością pobrania wycinków do badań histopatologicznych.
Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego skierowano do panów w wieku 55-69 lat. W jego ramach przeprowadzone zostaną konsultacje lekarskie wraz z badaniem per rectum oraz wykonywane będą badania krwi w celu oznaczenia markera raka prostaty – PSA całkowitego. Zaplanowano także zorganizowanie warsztatów edukacyjnych.
Dla mieszkanek powiatu w wieku 40-49 lat przygotowano bezpłatne badania mammograficzne. Dodatkowa profilaktyka przeciwnowotworowa obejmie panie w wieku 25-49 lat, dla których zorganizowane zostaną warsztaty edukacje oraz instruktaż samobadania piersi.
W powiatowym programie zdrowotnym znajdą się również badania pod kątem wad postawy dla drugoklasistów ze wszystkich szkół podstawowych z terenu powiatu. Ponadto zaplanowano szkolenia z udzielania pierwszej pomocy wraz z nauką obsługi defibrylatora dla najstarszych klas szkół średnich, szereg akcji z zakresu szerzenia idei krwiodawstwa, prowadzenie działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz spotkania z psychologiem dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
Na realizację programu w tym roku Powiat przeznaczył 374 000,00 zł. O możliwości i szczegółach zapisów na badania będziemy na bieżąco informować na łamach „Kuriera”, na stronie www.powiat-legionowski.pl oraz na profilu Powiatu Legionowskiego w serwisie Facebook.