Święto Niepodległości w powiecie
14 listopada 2022
Święto Niepodległości w powiecie

We wszystkich gminach powiatu legionowskiego zorganizowano uroczyste obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Legionowie świętowanie rozpoczęto mszą świętą w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP, po której nastąpił przemarsz pod pomnik marsz. Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacie złożyły wiązanki. Powiat Legionowski reprezentowali przewodniczący Rady Powiatu Leszek Smuniewski, wicestarosta Konrad Michalski, członek Zarządu Przemysław Cichocki. W ramach nieoficjalnej części obchodów odbyła się 9. edycja Festiwalu Gęsiny. W programie imprezy znalazły się spektakl „O Kasi co gąski zgubiła", występ ZTL „Pruszkowiacy” oraz wspólna biesiada.

Serockie obchody zainaugurowano uroczystą sesją Rady Miejskiej. Następnie w kościele pw. ZNMP odprawiono mszę świętą z udziałem pocztów sztandarowych, a potem uroczystości przeniosły się na rynek, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych w walkach za Ojczyznę. W imieniu Powiatu Legionowskiego osobiście uczynili to starosta legionowski Sylwester Sokolnicki radna Rady Powiatu Anna Gajewska oraz radny Rady Powiatu Mariusz Śledziewski. W programie obchodów znalazł się także Wieczór Artystyczny.

Gmina Nieporęt odzyskanie niepodległości świętowała już 10 listopada. W planie obchodów znalazły się Piknik Historyczny, msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Apel Pamięci Oręża Polskiego w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, a także złożenie kwiatów pod pomnikiem na Placu Wolności. Wydarzeniu towarzyszyła obecność 2. szwadronu 11. pułku Ułanów Legionowych. Z ramienia Powiatu Legionowskiego udział w uroczystościach wzięli radni Rady Powiatu Agnieszka Powała i Wiesław Smoczyński. Dzień później na sportowo świętowali uczestnicy VI Biegu Niepodległości.

Fot. UG Nieporęt

Gmina Wieliszew świętowała już 10 listopada podczas XXII Festiwalu Kultury Ludowej. Następnego dnia odprawiono mszę świętą w kościele św. Bartłomieja Apostoła oraz delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Wojen na placu ks. Jana Trzaskomy w Janówku Pierwszym podczas uroczystości z udziałem 32. wieliszewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera. Powiat Legionowski reprezentował wiceprzewodniczący Rady Mirosław Kado. W Wieliszewie zorganizowano także wydarzenie pod nazwą „104. urodziny Polski”, w trakcie którego złożono wiązanki pod Pomnikiem Ojców Niepodległości oraz otwarto wystawę plenerową „Ojcowie Niepodległości”, a także odtańczono poloneza i odśpiewano pieśni patriotyczne.

Fot. Gazeta Powiatowa

W gminie Jabłona świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowano 6 listopada biegiem „Jabłonna dla Niepodległej”. 10 listopada zorganizowano marsz historyczny „W drodze ku wolności” i koncert pieśni patriotycznych. Dzień później odbył się spacer „Trzciany mało znane”. Główne obchody miały miejsce w Chotomowie – msza święta oraz uroczystości pod pomnikiem pamięci poległych i pomordowanych w latach 1939 – 1945. Wziął w nich udział członek Zarządu Powiatu Grzegorz Kubalski. W programie znalazła się także akcja „Niepodległa do Hymnu”, w ramach której odśpiewano w samo południe Mazurek Dąbrowskiego. Obchody zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru AVE oraz zespołu VIS A VIS.

Fot. UG Jabłonna

Fot. główne UMiG Serock