Bezpłatne badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne i warsztaty edukacyjne przygotowano dla mieszkańców w ramach Legionowskiego Dnia Walki z Cukrzycą. Powiat Legionowski przyłączył się do akcji.
W ofercie znalazły się badania poziomu cukru we krwi i cholesterolu, pomiary ciśnienia tętniczego, diagnostyka niedokrwienia kończyn dolnych i konsultacje lekarskie ze specjalistami z zakresu chorób metabolicznych. Można też było otrzymać kupony na darmowe badania profilu krzywej cukrowej oraz wziąć udział w wykładach o nowoczesnych metodach leczenia cukrzycy i zespołu stopy cukrzycowej, znaczeniu fizjoterapii i aktywności fizycznej w przebiegu choroby oraz stosowaniu odpowiedniej diety. Wśród prelegentów znaleźli się m. in. dr n. med. Arkadiusz Krakowiecki i lek. Marcin Malka.
Gościem specjalnym była Katarzyna Bosacka – dziennikarka, autorka wielu publikacji i propagatorka zdrowego stylu życia, która zachęcała do zmiany nawyków żywieniowych.
Powiat Legionowski również zameldował się na miejscu. W stoisku Wydziału Spraw Społecznych można było zapoznać się z prowadzonymi programami i akcjami zdrowotnymi oraz otrzymać Poradnik bezpiecznego i zdrowego seniora.
Imprezie towarzyszył EKO Kiermasz, podczas którego uczestnicy mieli okazję nabyć produkty ekologiczne i domowej roboty, a także odbyły się treningi i zajęcia nordic-walking.
Wydarzenie miało na celu zwiększenie świadomości społeczności lokalnej odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą, która jest grupą chorób metabolicznych charakteryzujących się przewlekłą hiperglikemią wynikającą z zaburzenia wydzielania i/lub działania insuliny. Niedostateczne wydzielanie insuliny i/lub zmniejszona odpowiedź tkanek na insulinę upośledza złożone działanie insuliny w tkankach docelowych, co skutkuje zaburzeniem metabolizmu węglowodanów, lipidów i białek. U chorego może być obecne zarówno upośledzenie wydzielania, jak i funkcji insuliny. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzycę dzieli się na cztery typy, przy czym najpowszechniejszy jest typ II, stanowiący 80-90% wszystkich zachorowań. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, której rokowania zależą od rodzaju, wieku zachorowania, okresu trwania oraz systematyczności stosowania się do zaleconych zasad, stylu życia, leczenia oraz odżywiania się. Na cukrzycę choruje blisko 3 mln Polek i Polaków.