Szkolenia specjalnej troski
1 stycznia 1970
Szkolenia specjalnej troski

W listopadzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie zorganizowało bezpłatne szkolenia dla zawodowych rodzin zastępczych, pracowników socjalnych oraz instytucji i służb pracujących na rzecz dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej.

PCPR we współpracy z Koalicją na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej zorganizowało bezpłatne szkolenie dla zawodowych rodzin zastępczych oraz pracowników współpracujących z rodzinami - koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej i pracowników socjalnych. Spotkanie odbyło się w dniach 22-23 listopada br. i dotyczyło nowatorskiej metody interwencji relacyjnej opartej na zaufaniu (TBRI®). To oparta na wynikach badań naukowych oraz na wiedzy o traumie metoda interwencji opracowana z myślą o dzieciach z trudnych miejsc – dzieciach, które doświadczyły krzywdzenia, przemocy, zaniedbania i wielokrotnych zmian środowiska opiekuńczego. Jednak jej zasady odnoszą się do wszystkich dzieci. TBRI® składa się z trzech grup harmonijnie powiązanych zasad: łączenia, wzmacniania i korygowania.

28 listopada br. w auli starostwa odbyło się spotkanie oraz wspólne szkolenie służb z terenu naszego powiatu dotyczące procedury odebrania dziecka z rodziny i umieszczenia go w pieczy zastępczej. Szkolenie miało na celu przede wszystkim integrację służb pracujących na rzecz dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej oraz wypracowanie zasad współpracy, procedur dotyczących zapewnienia skutecznych i bezpiecznych ścieżek postępowania w sytuacjach odbioru dzieci. W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele Sądu Rejonowego w Legionowie, Ośrodków Pomocy Społecznej, Policji oraz placówek edukacyjnych.