Trzecia odsłona partnerskich warsztatów na rzecz ożywienia gospodarczego
14 września 2018
Trzecia odsłona partnerskich warsztatów na rzecz ożywienia gospodarczego

„Tworzenie projektów społeczno-gospodarczych i aktywizacji rynku pracy opartych na diagnozie lokalnej międzysektorowej powiatu legionowskiego” - pod takim tytułem 13 września br. w Jabłonnie odbyły się warsztaty, których jednym z celów jest doprowadzenie do ożywienia społeczno-gospodarczego naszego powiatu.

Spotkanie zawarło się w cyklu warsztatów organizowanych w poszczególnych gminach w ramach przedsięwzięcia pt.: „Partnerstwo lokalne na rzecz ożywienia gospodarczego w powiecie legionowskim”. Wrześniowe spotkanie było trzecim z pięciu zaplanowanych warsztatów i odbyło się w gminie Jabłonna. Pierwsze zorganizowano w maju w gminie Serock, drugie w czerwcu w gminie Wieliszew. Kolejne warsztaty zaplanowano na 8 października w Legionowie.

Spotkanie oficjalnie otworzyli Elżbieta Szczepańska, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie oraz wicestarosta legionowski Jerzy Zaborowski.

Część warsztatową poprzedziło przypomnienie  idei i celów projektu oraz omówienie kwestii wypracowanych przez uczestników drugiego, czerwcowego spotkania, które odbyło się w Wieliszewie.

Przedmiotem warsztatów było stworzenie propozycji projektów rozwoju lokalnego i aktywizacji rynku pracy, opartych na wypracowanej diagnozie społeczno-gospodarczej powiatu legionowskiego. Uczestnicy warsztatów pracowali w grupach tematycznych. Każda z grup przedstawiła własne propozycje projektów w zakresie:

- Zapobiegania odpływowi pracowników z firm, instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych.
-Wsparcia środowiska społeczno-gospodarczego w powiecie legionowskim: przedsiębiorców, rolników, instytucji    samorządowych i III sektora.
- Zachęcania do tworzenia nowych firm, instytucji i organizacji w powiecie legionowskim pod potrzeby mieszkańców i klientów spoza powiatu.
- Przyciągania z zewnątrz potrzebnych firm, instytucji i organizacji pozarządowych do powiatu legionowskiego w celu wzbogacenia i uzupełnienie oferty lokalnej.

W warsztatach i dyskusji udział wzięło około stu osób, wśród nich liderzy lokalnych władz z gmin i powiatu, przedsiębiorcy, przedstawiciele m.in.: izby gospodarczej, cech rzemiosł, instytucji edukacji i rynku pracy, organizacji pozarządowych, instytucji kultury i sportu, zdrowia, pomocy i opieki społecznej, ZUS, Urzędu Skarbowego oraz innych podmiotów z terenu powiatu.

Uczestnicy pracowali w grupach tworząc propozycje projektów rozwoju lokalnego i aktywizacji rynku pracy opartych na wypracowanej diagnozie społeczno - gospodarczej powiatu legionowskiego

Największymi korzyściami spodziewanymi po zakończeniu warsztatów będą bezpośrednie spotkania liderów lokalnych środowisk, przedsiębiorców, samorządu i III sektora oraz ich wspólna praca nad projektami lokalnego ożywienia gospodarczego, a także zbudowanie partnerskich więzi między wszystkimi sektorami. Dla rozwoju gmin, powiatu i wszystkich mieszkańców niezbędna jest integracja i budowa relacji oraz lepsza komunikacja, nowe miejsca pracy, edukacja nadążająca za potrzebami rynku pracy, poznanie potencjału kapitału ludzkiego, promocja lokalnych zasobów i produktów, rozwój usług wielobranżowych na potrzeby biznesu, samorządu, III sektora i klientów indywidualnych.

Organizatorami wydarzenia są Starosta Legionowski oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie we współpracy z gminą Jabłonna.