Tydzień bibliotek za nami
20 maja 2024
Tydzień bibliotek za nami

Co roku w maju obchodzimy święto bibliotek i bibliotekarzy. Tradycyjnie 8 maja ruszył Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało "Biblioteka – miejsce na czasie". Biblioteki z terenu powiatu legionowskiego przygotowały na ten czas moc atrakcji, udowodniając, że są miejscem ponadczasowym.

9 maja Powiatowa Biblioteka Publiczna w Legionowie w gościnnych progach Poczytalni zorganizowała konferencję i spotkanie dla bibliotekarzy z powiatu legionowskiego z okazji Dnia Bibliotekarza. Wydarzenie rozpoczęło się wykładem pn. "Work-life balance, czyli równowaga psychiczna i emocjonalna pracowników kultury – jak zadbać o siebie i nie wypalić się zawodowo?", który prowadziła pani Aneta Derda z Fundacji Good Culture. Dwa dni później w bibliotecznym ogródku zagościła „Książka w (o)biegu”, czyli kolejna edycja znanej i lubianej przez mieszkańców wymiany książek. Odwiedzający placówkę przy ul. Sowińskiego 15 otrzymywali okolicznościowe zakładki, a ci, którzy biblioteczne woluminy pożyczyli na zbyt długo, objęci zostali tygodniową abolicją, podczas której bezkarnie mogli zwrócić przetrzymane egzemplarze.

Gminny Konkurs Wiedzy o Książce pod hasłem „Jubileuszowo i Kryminalnie” uświetnił obchody Tygodnia Bibliotek w gminie Wieliszew. W filii w Michałowie Reginowie odbyła się akcja „Uwalnianie książek”, a w Wieliszewie promujące czytelnictwo „Spotkania z Książką”.

Biblioteka Publiczna Gminy Nieporęt wraz z filiami przygotowała na ten czas rodzinne spotkanie z planszówkami i grą terenową. Sprawdziła pomysłowość mieszkańców w zadaniu „Kreatywni czytelnicy”. Odbyły się również warsztaty tworzenia świec oraz naturalnych kosmetyków. Na zakończenie Tygodnia Bibliotek przygotowano spotkanie pn. „Nowości i słodkości”, ponieważ nowe książki i pyszne ciasta to zawsze dobre połączenie.

Czytelniczych atrakcji nie zabrakło także w Serocku. Coś dla siebie znalazły przedszkolaki, które wzięły udział w spotkaniu wokół książki, podczas którego powstały przepiękne okładki. Dzień później najmłodsi spotkali się z autorką książek dla dzieci Martą Milewską. Dla seniorek zorganizowano warsztaty, w trakcie których wykonały tkane zakładki do książek. Gratką dla miłosników języka angielskiego okazało się spotkanie z Angeliką Kwiatkowską. Serocki czytelniczy maraton zakończyło spotkanie z Dagną Ślepowrońską, autorką „Smoczych Opowieści”.