Umowa na autobusy
28 stycznia 2022
Umowa na autobusy

Powiat Legionowski podpisał umowę na dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych powiatowych przewozów pasażerskich. Kwota dofinansowania to ponad 1,2 mln zł.

Pod koniec ubiegłego roku Powiat wnioskował o dofinasowanie w 2022 r. z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych bezpłatnych linii autobusowych nr 7 P, 8 P i 10 P (o łącznej długości tras 147,8 km). 14 stycznia wojewoda mazowiecki opublikował listę jednostek, których wnioski uzyskały pozytywną ocenę. Powiat Legionowski uzyskał kwotę dopłaty w wysokości 3 zł netto do wozokilometra, co daje łącznie 1 200 040,80 zł na organizację powiatowych przewozów pasażerskich. 27 stycznia starosta legionowski Sylwester Sokolnicki i wicestarosta legionowski Konrad Michalski oraz wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski podpisali stosowaną umowę w tej sprawie.

Poza Powiatem Legionowskim dofinansowanie na rozwój przejazdów lokalnych uzyskało jeszcze 14 samorządów z terenu Mazowsza. Na mocy zawartych umów samorządy otrzymują dopłatę o łącznej wysokości ponad 6,5 mln zł dla 66 połączeń lokalnych, które w sumie mają 1 664,2 km długości.

Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym. Pozwala na dofinansowanie lokalnych połączeń autobusowych. Dzięki temu mieszkańcy, przede wszystkim z mniejszych miejscowości, mogą dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych stwarza także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy.