Umowa na kolej do Zegrza podpisana
27 kwietnia 2020
Umowa na kolej do Zegrza podpisana

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozstrzygnęły przetarg oraz 22 kwietnia podpisały umowę z wykonawcą na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew - Zegrze". Modernizację linii kolejowej do Zegrza Południowego w formule „projektuj i buduj” zrealizuje za blisko 42 mln złotych brutto konsorcjum firm Gór-Tor Maciej Górniak ze Stupska (lider) i Przedsiębiorstwo Inżynierii Budowlanej Kopacki z Rakoniewic (partner). Uruchomienie połączenia zaplanowano na drugą połowę 2022 roku.

Wykonawca na realizację zadania ma 29 miesięcy od chwili podpisania umowy. - Podpisana dziś przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowa na wykonanie prac i wykorzystanie nieczynnej linii Wieliszew – Zegrze to nowe połączenia do Zegrza. Realizujemy projekty, które zapewniają mieszkańcom lepsze i sprawniejsze podróże, a tym samym ułatwiają codzienne dojazdy do szkół i do pracy oraz możliwość rekreacyjnych wyjazdów poza aglomerację – mówił po podpisaniu umowy Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Rewitalizacja obejmie blisko czterokilometrowy odcinek linii kolejowej między Wieliszewem a Zegrzem Południowym. To połączenie będą obsługiwały pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Na trasie mają jeździć składy o długości dochodzącej do 180 metrów, a ich maksymalna prędkość wyniesie 80 kilometrów na godzinę. Zgodnie z założeniami w ciągu doby do Zegrza i z powrotem ma jeździć 30 pociągów. Co pół godziny w szczycie i co godzinę poza nim. - Po latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza, ograniczamy w kolejnym regionie wykluczenie komunikacyjne. Inwestycja wpisuje się w założenia Master Planu dla Warszawy. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości podróży w aglomeracji warszawskiej. Podobne inwestycje są w innych województwach, m.in. w małopolskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, dolnośląskim. Tworzymy w Polsce kolej dostępną, zapewniającą przewidywalne i bezpieczne podróże - mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Zakres prac obejmie zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych z zakresu układu torowego, przejazdów kolejowo-drogowych, systemu sterowania ruchem kolejowym, sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, sieci i urządzeń elektroenergetyki trakcyjnej, sieci i urządzeń elektroenergetyki nietrakcyjnej, obiektów inżynieryjnych, obiektów kubaturowych, obiektów do obsługi podróżnych oraz likwidacji kolizji.
Stacja końcowa Zegrze będzie przebudowana. Podróżni wsiądą do pociągów z dwóch komfortowych peronów wyposażonych w ławki, wiaty i funkcjonalne oświetlenie. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Będą udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Linie naprowadzające ułatwią dojście osobom niewidomym i słabowidzącym.

W działania na rzecz przywrócenia połączeń kolejowych dla mieszkańców naszego powiatu na odcinku pomiędzy Wieliszewem a Zegrzem zaangażowane są również lokalne samorządy. Powiat Legionowski wspiera tę inwestycję i koordynuje współpracę z inwestorem - PKP PLK S.A. W toku ustaleń władzom powiatu udało się wynegocjować zlokalizowanie na trasie pociągu jeszcze jednego przystanku w Wieliszewie, w sąsiedztwie skrzyżowania linii kolejowej i DW nr 631 – Wieliszew Centrum.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany ze środków z udziałem Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.