Upamiętnienie Bohaterki
10 maja 2024
Upamiętnienie Bohaterki

Przy legionowskim rondzie im. Bronisławy Romanowskiej-Mazur została odsłonięta tablica pamiątkowa jej poświęcona.

W uroczystości wzięli udział samorządowcy, rodzina i przyjaciele, żołnierze Wojska Polskiego, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, lokalni działacze, harcerze, uczniowie i wielu innych zaproszonych gości. Wydarzenie mogło dojść do skutku dzięki inicjatywie Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej "Brzozów".

W czasie najazdu hitlerowskiego w 1939 r.  Bronisława Mazur służyła w Pogotowiu Harcerskim. Pod pseudonimem "Sosna" pełniła funkcję zastępowej w konspiracyjnych Szarych Szeregach. Była współzałożycielką drużyny Szarych Szeregów "Las". Brała udział w walkach powstańczych w Legionowie - służyła w punkcie sanitarnym i szpitalu powstańczym. Za służbę w konspiracji została awansowana do stopnia porucznika oraz odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Armii Krajowej, a także Medalem Za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Krzyżem Zasługi dla ZHP.

Bronisława Romanowska-Mazur przez dziesięciolecia pracowała na rzecz wspólnot lokalnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego, za co została uhonorowana tytułami Honorowej Obywatelki - zarówno Miasta Legionowo, jak i Powiatu Legionowskiego.