5 listopada 2018

Wernisaż wystawy grafiki prof. Stanisława Wieczorka

Już 10 listopada (sobota) o godz 18.00 w Galerii Sztuki na Prostej, przy ul. Prostej 2 w Jabłonnie, odbędzie się wernisaż wystawy grafiki prof. Stanisława Wieczorka. Wydarzenie objęte jest patronatem Starosty Legionowskiego.
 Prezentowane obecnie prace w Galerii Sztuki na Prostej zaskakują czystością i precyzją w operowaniu formą. Zwarte, pozbawione optycznej przypadkowości obrazy-koła zmuszają do zastanowienia. Profesor Stanisław Wieczorek pomaga nam odkrywać sedno zjawisk, jednocześnie nie narzuca swojego punktu widzenia. Obrazy rozjaśniają, a nie zasłaniają istotę rzeczy.

Tu nie ma miejsca na chaos, z pozoru proste formy układają się w logiczną całość. Precyzja linii i przenikanie koloru dopełniają harmonii obrazu. Nie wyczuwam w tych grafikach umoralniania, nie ma wywyższania czy namolnego przemycania idei. Obrazy-koła to cykl prac zatytułowanych „Słońce”. To trafny tytuł dla grafik nasyconych światłem, zwracających uwagę na to co ważne.

Eksponowane grafiki mają swoją premierę w Galerii Sztuki na Prostej. Powstały w 2015 roku na planowaną w Radomiu wspólną wystawę z Wojciechem Fangorem. Niestety wystawa nie odbyła się i pozostały prace, które możemy teraz podziwiać. O kulisach tego wydarzenia prof. Stanisław
Wieczorek opowie w trakcie wernisażu w dniu 10.11.2018 roku o godz. 18.00 w Galerii Sztuki na Prostej, serdecznie zapraszamy.


Ciekawe informacje związane z artystyczną drogą prof. Stanisława Wieczorka znajdziemy w albumie: „Stanisław Wieczorek. Wyobraźnia,  konstrukcja , metafora”. Książka ukazała się z cyklu Nestorzy Akademii,
gdzie nad opracowaniem graficznym czuwał Piotr Welk, a redakcją i korektą zajęli się Katarzyna Olesińska oraz Piotr Szymor. Wydawcą w 2013  roku była Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Album będzie dostępny w  Galerii Sztuki na Prostej.

Dodatkowo o aktywności twórczej prof. Stanisława Wieczorka dowiemy się na portalu Culture.pl https://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-wieczorek oraz portalu Artinfo.pl
http://www.artinfo.pl/artysta/stanislaw-wieczorek

Kurator wystawy Robert Żbikowski