Wiersze jak malowane
4 kwietnia 2022
Wiersze jak malowane

Odzew na ogłoszony przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie konkurs plastyczny na ilustracje do wierszy Marii Konopnickiej był ogromny. Jury stanęło przed niełatwym zadaniem i spośród dziesiątek pięknych prac musiało wybrać te najlepsze.

W związku z przypadającą w maju 180. rocznicą urodzin Marii Konopnickiej – wybitnej poetki okresu realizmu, nowelistki, krytyczki, publicystki, tłumaczki i działaczki społecznej, jak również autorki utworów dla dzieci – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Ogłoszony przez PIK konkurs  „Konopnicka dzieci – dzieciom” to jedno z wydarzeń wpisujących się w powiatowe obchody poświęcone patronce roku 2022.

Do plastycznej interpretacji organizatorzy zaproponowali szesnaście utworów. Autorami najlepszych prac okazali się: w kategorii „Przedszkolaki” – Gabrysia Wyszpolska; w kategorii „Uczniowie/uczennice klas I-III szkoły podstawowej” – Ola Grzegorczyk; w kategorii „Uczniowie/uczennice klas IV-VI szkoły podstawowej” – Tymoteusz Leon Książyk. Wybrane w konkursie prace zostaną zamieszczone w specjalnie na tę okazję przygotowanej publikacji z wierszami Marii Konopnickiej, dopełniając i ilustrując ich przekaz.

Obchody Roku Marii Konopnickiej współorganizowane są przez Powiat Legionowski, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Legionowie oraz Powiatową Instytucję Kultury. Partnerem wydarzenia jest Miasto Legionowo.

Więcej informacji tutaj.