Wiesław Smoczyński za Janusza Majewskiego
27 września 2021
Wiesław Smoczyński za Janusza Majewskiego

Wiesław Smoczyński objął mandat radnego Rady Powiatu, zastępując na tym stanowisku Janusza Majewskiego. Oficjalnie wskazany został przez Komisarza Wyborczego, a podczas wrześniowej sesji złożył ślubowanie.

Na czerwcowej sesji Rada Powiatu w Legionowie zadecydowała o wygaszeniu mandatu Janusza Majewskiego w związku z niezłożeniem przez niego oświadczenia majątkowego. Przyczyną tego stanu rzeczy są kłopoty zdrowotne, które Januszowi Majewskiemu uniemożliwiły dalsze wypełnianie mandatu radnego.

Zgodnie z zasadami wyborów proporcjonalnych, jakie obowiązują przy wyborach samorządowych, mandat Janusza Majewskiego przypada w udziale kolejnej osobie z największą liczbą głosów w wyborach w 2018 roku, która znajdowała się na liście wyborczej komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym nr 6. Oznacza to, że miejsce po byłym już radnym zajmuje Wiesław Smoczyński, który uzyskał w wyborach 574 głosy.

Wiesław Smoczyński jest samorządowcem związanym z gminą Nieporęt. Przez wiele lat pełnił funkcje wójta gminy, radnego gminy oraz radnego powiatu. Za swoje zasługi został odznaczony medalem Zasłużony dla Gminy Nieporęt. Jest także współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Nieporętu i współtwórcą ludowego zespołu muzyczno-tanecznego „Nieporęciak”.