Wirtualny spacer po Szlaku Polski Walczącej
30 marca 2020
Wirtualny spacer po Szlaku Polski Walczącej

Miłośnikom historii oraz pasjonatom naszego regionu proponujemy wirtualny spacer po Turystycznym Szlaku Patriotycznym „Polski Walczącej”. Za pośrednictwem strony www.szlak.powiat-legionowski.pl oraz aplikacji mobilnej Powiat Legionowski można wybrać się na pasjonującą wędrówkę bez konieczności wychodzenia z domu.
 
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możecie Państwo poznać, stworzoną w 2014 roku, pierwszą na Mazowszu trasę, która prowadzi turystę skupiając jego uwagę na historii walki Polaków o niepodległość – zaczynając od okresu, w którym nasz kraj stracił wolność w wyniku rozbiorów, poprzez powstania narodowo-wyzwoleńcze, okupację hitlerowską, stalinowskie prześladowania, na zakończonej sukcesem walce NSZZ „Solidarność” o odzyskanie suwerenności finiszując. W terenie na szlaku znajduje się 78 obiektów oraz miejsc pamięci związanych z walkami o wolność Polski. Trasy, podzielone na czarną, czerwoną oraz zieloną, mają łącznie 140 km i biegną przez gminy Jabłonna, Wieliszew, Nieporęt oraz Serock. Dodatkowo na terenie miasta Legionowo rozlokowanych jest 28 miejsc pamięci.
Strona internetowa przystosowana jest dla potrzeb osób niedowidzących (lektor), zawiera elementy spaceru wirtualnego zawierającego panoramy 360° wybranych punktów na szlaku. W 2017 roku Powiat uruchomił bezpłatną turystyczną aplikację mobilną „Powiat Legionowski” - kompleksową bazę danych o atrakcjach naszego regionu, którą zainstalować można na smartfonie lub tablecie. Wystarczy pobrać ją sklepów Google lub AppStore. Dzięki temu narzędziu możecie Państwo poznać szlak „Polski Walczącej” na ekranie dowolnego urządzenia.
Zachęconych wirtualnym spacerem zapraszamy na szlaki, kiedy zagrożenie epidemiologiczne minie.