Witaj szkoło!
1 września 2020
Witaj szkoło!

Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny, którego inauguracja tradycyjnie przypada na 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej. W tym roku zaczynamy go w szczególnych warunkach, pamiętajmy więc o konieczności przestrzegania zasad, które zapewnią wszystkim bezpieczeństwo.

W szkołach prowadzonych przez Powiat Legionowski rozpoczęło dziś zajęcia dydaktyczno-wychowawcze  1887 uczniów, a 18 dzieci zostało objętych opieką w przedszkolu specjalnym. Uczniowie i nauczyciele wracają do szkół po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Zawieszenie stacjonarnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych trwało, z pewnymi wyjątkami, od 12 marca br.

Aby umożliwić bezpieczny powrót do szkół i placówek oświatowych uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, dyrektorzy, w oparciu o regulacje prawne, wytyczne sanitarne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz zalecenia wypracowane na naradzie z udziałem Powiatowego Inspektora Sanitarnego, opracowali wraz ze swoimi Radami Pedagogicznymi regulaminy wewnętrzne i procedury, które zminimalizują zagrożenia wynikające z możliwości zarażenia się wirusem SARS-CoV-2. Obok wytycznych opracowanych przez MEN dla „stref zielonych”, dyrektorzy zostali także upoważnieni do wprowadzania dodatkowych obostrzeń w zależności od warunków nauki w danej szkole czy placówce.

Wszystkie szkoły i placówki oświatowe prowadzone przez Powiat Legionowski zwiększyły także zasoby posiadanych płynów do dezynfekcji oraz maseczek ochronnych poprzez udział we wspólnym projekcie MZ i MEN finansowanym z budżetu państwa.

Dyrektorzy szkół uczestniczyli także lub wezmą udział w najbliższych dniach w telekonferencjach organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, w czasie których zostali zapoznani z najważniejszymi wytycznymi dotyczącymi organizacji roku szkolnego 2020/2021.