Wrzesień w LO w Stanisławowie Pierwszym
2 października 2020
Wrzesień w LO w Stanisławowie Pierwszym

Miniony miesiąc uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym spędzili pracowicie, uczestnicząc w ciekawych projektach.

Europejski Dzień Języków / Warsztaty Językowe
Jak co roku 26 września przypadają obchody Europejskiego Dnia Języków. Nauka języka obcego przynosi wiele korzyści w różnych dziedzinach życia, pomaga w odniesieniu sukcesu zawodowego i przyczynia się do rozwoju osobistego. Niewątpliwie od lat najbardziej rozpowszechniony na naszym kontynencie jest język angielski, a w rankingach światowych, oprócz chińskiego, jest najbardziej popularny. Dlatego też, dla uczniów szkoły zostały zorganizowane warsztaty językowe przygotowane przez firmę REGIPIO.
Zajęcia z wykorzystaniem gier językowych umożliwiły bezpośrednią interakcję między graczami i naukę języka angielskiego przez zabawę. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość przezwyciężenia swojej nieśmiałości i przełamania bariery językowej wykonując kolejne zadania. Uczniowie między innymi opisywali siebie, układali pytania wykorzystując różne czasy gramatyczne, opisywali wylosowane słowa prezentując przy okazji bogaty zasób słownictwa. Było ciekawie i wesoło.
Warsztaty zostały sfinansowane przez Powiat Legionowski, który co roku w swoim budżecie wydziela część pieniędzy na organizację dla uczniów prowadzonych przez siebie szkół zajęć umożliwiających rozwijanie zainteresowań, pobudzających ciekawość poznawczą, poszerzających wiedzę.

Europejski Tydzień Sportu (ETS)
Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Sportu odbyła się w dniach od 23-30 września 2020 r. W liceum w sposób szczególny zwrócono uwagę na aktywność fizyczną 25 września. Pogoda na szczęście dopisała i uczniowie mogli spróbować swoich sił na torze przeszkód, który został rozstawiony na terenie boiska szkolnego. Nie obyło się także bez rozmów o zdrowym odżywianiu i wpływie aktywności fizycznej na podniesienie jakości życia codziennego.
Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.

Sprzątanie świata
W dniu 18 września uczniowie klas pierwszych i drugich włączyli się do akcji „Sprzątanie Świata” przy wsparciu działu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Gminy Nieporęt, z którego otrzymali potrzebne do zbierania śmieci akcesoria oraz wodę.
Licealiści swoją uwagę skierowali na pobliski las, w którym znaleźli pokaźną ilość śmieci -  połamane leżaki i worki wypełnione odpadami, butelki, torebki plastikowe zawieszone na drzewach, części opon samochodowych i wiele innych. Znaleziska sprowokowały dyskusję na temat nieodpowiedzialnego postępowania człowieka oraz jego niszczycielskiej działalności.
Celem akcji „Sprzątanie Świata” jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród młodzieży. W tym roku szczególną uwagę zwrócono na plastik i jego olbrzymie ilości, jakie codziennie są zużywane przez ludzi oraz na wiedzę na temat tego odpadu i jego prawidłowej segregacji. Przez cały rok szkolny w liceum będzie prowadzona akcja informacyjna na temat walki z plastikiem w myśl maksymy, że tylko będąc systematycznym i cierpliwym można dojść do zamierzonego celu.