Zaszczep się przeciwko pneumokokom
31 sierpnia 2021
Zaszczep się przeciwko pneumokokom

Osoby powyżej 50. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom, które na terenie powiatu wykonywane są w ZOZ „Legionowo” przy ul. Sowińskiego 4. Zapraszamy.

Dzięki programowi realizowanemu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego z bezpłatnych szczepień ma szansę skorzystać 5 tys. mieszkańców z terenu Mazowsza. W ramach akcji pacjent przechodzi lekarskie badanie kwalifikacyjne oraz podana zostaje mu jedna dawka szczepionki Prevenar 13. Na terenie powiatu legionowskiego zaszczepić można się w legionowskiej przychodni „na górce”, która jest jedną z 28 placówek na terenie Mazowsza biorących udział w programie. Zapisy:

· osobiście w siedzibie przychodni przy ul. Sowińskiego 4, w godzinach 07:00-21:00;

· telefonicznie - 22 774 51 51, w godzinach 07:00-21:00;

· za pośrednictwem poczty elektronicznej: rejestracja@nzozlegionowo.pl.

Szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom są zalecane zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na rok 2021, jednak nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pneumokoki to bakterie, które mogą wywoływać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie płuc, zapalenie kości, zapalenie otrzewnej, zapalenie osierdzia, zapalenie wsierdzia oraz zakażenie tkanek miękkich. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa, czyli zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią.

Koszt programu szczepień to 6 mln zł.