Zmarł por. Edward Szczepański ps. „Jantar”
17 sierpnia 2023
Zmarł por. Edward Szczepański ps. „Jantar”

Wczoraj na wieczną wartę odszedł por. Edward Szczepański ps. „Jantar” – odznaczony m.in. Krzyżem Armii Krajowej i Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Przed wojną należał do Związku Harcerstwa Polskiego - drużyny przy Szkole Powszechnej nr 2 w Legionowie. W konspirację zaangażował się już w 1940 r. – zaprzysiężony w Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Przeszedł przeszkolenie wojskowe realizowane w prywatnych mieszkaniach na terenie Legionowa. Zajęcia praktyczne odbywały się w lasach Białołęki Dworskiej. W lipcu 1944 r. otrzymał przydział do VII Obwodu „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Służył w plutonie 705. Podczas powstania warszawskiego uczestniczył w zajęciu legionowskich koszar wojskowych. Brał udział w walkach na odcinku najbardziej niebezpiecznym: Legionowo Przystanek – Chotomów – Jabłonna. Jako uzbrojona osłona ubezpieczał Polaków kopiących rowy przeciwczołgowe i budujących barykady na skrzyżowaniu ulic Strużańskiej i Zegrzyńskiej. W tym roku por. Edward Szczepański obchodził 100. urodziny. W imieniu społeczności Powiatu Legionowskiego życzenia składał mu Stanisław Gołąbek, prezes powiatowego Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów”. Po wojnie por. Edward Szczepański czynnie działał na rzecz środowisk kombatanckich AK. Cześć Jego Pamięci!