Informacja starosty dla mieszkańców powiatu legionowskiego
12 marca 2020
Informacja starosty dla mieszkańców powiatu legionowskiego

Szanowni Mieszkańcy powiatu legionowskiego!

Od kilku miesięcy na świecie rozprzestrzenia się koronawirus. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię zakażeń tym drobnoustrojem. Doniesienia na ten temat budzą niepokój i obawy o zdrowie naszych bliskich i nas samych.

Obecna sytuacja wymaga, byśmy nie wpadali w panikę, jednocześnie zachowując rozwagę i środki ostrożności, które są niezbędne by powstrzymać transmisję wirusa. Stosujmy się do zaleceń specjalistów i unikajmy dużych skupisk ludzkich. Pozostańmy w domach i opuszczajmy je wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. Zadbajmy o seniorów, dla których wirus jest szczególnie niebezpieczny, wyręczając ich w codziennych sprawunkach i obowiązkach wymagających wyjścia z domu. Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.

Mając na względzie zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa zdecydowałem o wprowadzeniu ograniczeń w dostępności do usług powiatowej administracji. Namawiam, byście Państwo załatwianie w urzędach spraw, które nie są terminowe, odłożyli w czasie.

Od piątku 13 marca 2020 do odwołania w Starostwie Powiatowym w Legionowie obsługa klientów będzie się odbywać wyłącznie na parterze budynku w Biurze Obsługi Mieszkańców:

• do budynku będzie można dostać się jedynie wejściem głównym, klienci nie będą mieli dostępu do pozostałych części budynku,
  • ograniczona będzie liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w Biurze Obsługi Mieszkańców,
  • dokumenty dotyczące rejestracji pojazdów, wydania prawa jazdy i innych spraw prowadzonych przez wydział komunikacji będą przyjmowane w Biurze Obsługi Mieszkańców, a o możliwości odebrania gotowych dokumentów będziemy informować Państwa telefonicznie, mailowo lub sms-em, wszystkie umówione wizyty zostają anulowane,
  • niedostępne dla klientów będą również biura Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Powiatowe Biuro Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, zlokalizowane w budynku starostwa – pracownicy SANEPID i PIBN będą w razie potrzeby schodzić do klientów do Biura Obsługi Mieszkańców,
  • nie będzie możliwości osobistego uzyskania porady we wszystkich punktach bezpłatnych porad prawnych – w sprawach nagłych proszę o kontakt mailowy pod adresem pomocprawna@powiat-legionowski.pl,
  • osoby, które miały wyznaczoną wizytę w Powiatowym Urzędzie Pracy w ciągu najbliższych dwóch tygodni, tj. w okresie od 16 do 27 marca 2020 zostaną powiadomione o jej nowym terminie,
  • bar w budynku starostwa będzie nieczynny.

Proszę o nieprzychodzenie do starostwa w towarzystwie osób, w szczególności dzieci i osób starszych, których obecność nie jest niezbędna przy załatwianiu spraw.

W najbliższych dwóch tygodniach, decyzją władz państwowych, zamknięte będą placówki oświatowe i kulturalne. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu na ten okres Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie, działać nie będzie również Punkt Informacji Turystycznej w Legionowie. Nie będzie działał bar w budynku starostwa, ograniczenia w dostępie klientów obowiązywać będą również w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie oraz działającym tam Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności (informacje tych jednostek na www.legionowo.pcpr.pl). W przypadku powiatowej biblioteki terminy zwrotów książek przypadające w okresie od 12 do 25 marca 2020 zostają automatycznie przedłużone. Wydarzenia kulturalne zaplanowane na najbliższe tygodnie przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie odbędą się w późniejszych terminach – informacje na ten temat można będzie znaleźć na stronie pik.legionowski.pl.

Zachęcam do zaglądania na witrynę internetową powiat-legionowski.pl oraz do śledzenia kanałów Powiatu Legionowskiego w mediach społecznościowych. Będziemy tam publikować informacje i oficjalne komunikaty dotyczące bieżącej sytuacji. Proszę także, byście Państwo czerpali informacje z oficjalnych źródeł: stron Głównej Inspekcji Sanitarnej (gis.gov.pl) oraz Ministerstwa Zdrowia (mz.gov.pl). Informacje odnośnie koronawirusa oraz porady odnośnie sposobu postępowania można też uzyskać telefonicznie na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia – tel. 800 190 590, w Powiatowej Inspekcji Sanitarnej pod nr 22 774 15 76 w dni powszednie w godz. 8-15 i całodobowo pod nr 609 729 134.

Zastosowanie się do zaleceń, które mają na celu nie tylko chronienie siebie i najbliższych przed zarażeniem koronawirusem, ale też przeciwdziałanie jego rozprzestrzenianiu się w naszej społeczności, będzie wyrazem troski, empatii i odpowiedzialności za nas samych, nasze rodziny i współmieszkańców naszego powiatu i kraju. Liczę na Państwa zrozumienie i współpracę, i z góry za nie dziękuję.

Robert Wróbel

Starosta Legionowski