PIK na dobrym gruncie
30 stycznia 2024
PIK na dobrym gruncie

Na styczniowej sesji Rady Powiatu stosowną uchwałą radni wyrazili zgodę na bezprzetargowe nabycie nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Miejskiej Legionowo, na potrzeby związane z budową nowej siedziby Powiatowej Instytucji Kultury wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Na ten cel przeznaczono 2 mln złotych.

To kolejny krok w procesie budowania tożsamości Powiatowej Instytucji Kultury. Nowy obiekt zostanie zlokalizowany na działce u zbiegu ulic Warszawskiej, Sobieskiego, Norwida i Wysockiego. Obecnie instytucja działa w niewielkim budynku zlokalizowanym przy ulicy Sowińskiego w Legionowie. Jego powierzchnia jest zbyt mała, aby pomieścić jednocześnie powiatową bibliotekę oraz prężnie działającą Powiatową Instytucję Kultury.

Przypomnijmy, na początku 2022 r. wyłoniony został zwycięzca konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno- budowlanej. Natomiast we wrześniu 2022 r. podpisano umowę z autorką zwycięskiej koncepcji – architekt Kariną Jędrak-Kościeszą – na wykonanie pełnej dokumentacji projektowej dla tego przedsięwzięcia.

Obecnie projektant złożył wniosek o pozwolenie na budowę, a oddanie projektu wykonawczego przewidziane jest na kwiecień br. Na opracowanie koncepcji wielobranżowej Powiat przeznaczył 117 000,00 zł, a na opracowanie projektu budowlanego 234 000,00 zł.

W tym roku PIK świętuje okrągły jubileusz powstania. Z tej okazji zaplanowane zostały różne okolicznościowe wydarzenia. Już teraz w korytarzu biblioteki udostępniona została pamiątkowa księga jubileuszowa, w której sympatycy PIK będą mogli zostawić swój ślad w postaci refleksji, życzeń, wspomnień czy anegdot. W lutym i marcu, w zaprzyjaźnionych ośrodkach kultury na terenie powiatu, odbędą się koncerty Kwartetu Henryka Miśkiewicza pn. „Ścieżkami muzyki filmowej”. 4 lutego w sali koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie, tydzień później w Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie, a 25 lutego PIK zaprasza na koncert do legionowskiego ratusza. Natomiast w marcu koncerty odbędą się w Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie (3.03) oraz w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku (23.03). Po więcej szczegółów warto zajrzeć na stronę www.pik.legionowski.pl.