Energooszczędnie w szkołach
20 grudnia 2023
Energooszczędnie w szkołach

W grudniu Powiat Legionowski zakończył wymianę oświetlenia w salach gimnastycznych w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie oraz w budynku Powiatowego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku. Wartość zadania to 91 667,96 zł.  

Umowa na realizację robót została podpisana 2 października i obejmowała dwa etapy: I – opracowanie dokumentacji projektowo-wykonawczej na podstawie przygotowanego przez Powiat Programu Funkcjonalno-Użytkowego, II – wykonanie robót remontowych polegających na wymianie oświetlenia na podstawie opracowanej dokumentacji projektowo-wykonawczej.  

Wymianie podlegało oświetlenie w dwóch salach gimnastycznych (mała i duża) w budynku LO im. M. Konopnickiej w Legionowie oraz w sali gimnastycznej i towarzyszących jej przestrzeniach (hol, antresola, szatnie, siłownia) w budynku Powiatowego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. W. Wolskiego w Serocku. Łącznie wymienionych zastało ponad 150 szt. lamp. Przestarzałe  i nieefektywne lampy sodowe i metahalogenowe o  znacznej mocy zostały zastąpione przez nowoczesne i energooszczędne oświetlenie w oparciu o technologię LED. 

Nowoczesne oprawy LED są energooszczędne i potrzebują mniej energii elektrycznej do prawidłowego funkcjonowania. Nowy system oświetlenia LED pozwoli zmniejszyć nie tylko koszty zużycia energii elektrycznej, ale również koszty eksploatacji systemów oświetleniowych oraz umożliwi optymalne dostosowanie mocy do obiektu i potrzeb. Zamontowane nowoczesne lampy oświetleniowe wyróżniają się trwałością, długą żywotnością, bardzo wysoką odpornością na niekorzystne czynniki i bezawaryjne. Ponadto oprawy LED nie zawierają toksycznych materiałów, pozwalają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, co sprawia, że są bardziej przyjazne dla środowiska.

Modernizacja przyczyni się do obniżenia kosztów zużycia energii, a dodatkowo, nowe źródła światła poprawią jakość oświetlenia, co pozytywnie wpłynie na koncentrację i komfort pracy uczniów.