Grafika z treścią: Promocja książki Olgi Gajdy pt. „80 lat od Powstania Warszawskiego w Legionowie i okolicy” i spotkanie z autorką
2 października 2024
Zapraszamy na promocję książki

Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński, Starosta Legionowski oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie serdecznie zapraszają na promocję książki Olgi Gajdy „80 lat od Powstania Warszawskiego w Legionowie i okolicy” wydanej przez Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński, która odbędzie się 19 października 2024 r. o godzinie 18.00 w Scenie po Sąsiedzku, ul. Husarska 12 w Legionowie.

Olga Gajda od lat zgłębia historię Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Armii Krajowej. Członkini Koła nr 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Legionowie i Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej, pełni funkcję jego rzeczniczki prasowej. Publikuje relacje i wspomnienia kombatantów
w lokalnym tygodniku „Mazowieckie To i Owo”. W 2022 roku otrzymała Odznaczenie Pamiątkowe za zasługi dla ŚZŻAK. Magister historii filozofii, ukończyła studia na UKSW oraz podyplomowe z analizy finansowej. Pracowała m.in. w PAP i „Rzeczpospolitej”.

W książce „80 lat od Powstania Warszawskiego w Legionowie i okolicy” Olga Gajda skupia się na historii Armii Krajowej na terenach powiatu legionowskiego, dzielnic Białołęka i Targówek oraz Puszczy Kampinoskiej. To obszar, na którym
miało miejsce wiele niezwykle istotnych wydarzeń tego powstańczego zrywu. Autorka odważnie prezentuje nieznane wcześniej fakty, zwłaszcza odnoszące się do akcji powstańczych na terenie Starego Bródna, w których uczestniczył jej ojciec Edward Gajda. Te informacje korygują wcześniejsze błędne interpretacje, co stanowi ważny wkład w korektę historii tego regionu.

Plakat zapraszający na wydarzenie, szczeólowe informacje w aktualności.