1 lutego 2010
SKM-ką do Warszawy

Zarząd Transportu Miejskiego i Koleje Mazowieckie dotrzymały słowa i zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, od 1 marca br., wspólnie uruchamiają linię miejskiej kolei S-9. Połączy ona Warszawę Gdańską z Legionowem i Wieliszewem.

Linia będzie uzupełnieniem połączeń Kolei Mazowieckich, z których podróżni mogą korzystać na podstawie Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD. Zapewni szybki dojazd do Warszawy mieszkańcom podwarszawskich gmin - Legionowa i Wieliszewa. Nowe połączenie poprawi obsługę komunikacyjną Białołęki, zwłaszcza tzw. zielonej części tej dzielnicy, gdzie powstają nowe osiedla i obiekty handlowe.

Zarząd Transportu Miejskiego planuje wprowadzenie zmian w układzie komunikacyjnym, które zapewnią mieszkańcom Białołęki dogodniejszy dojazd do linii kolejowej. Koncepcję nowych, lokalnych linii dowozowych do kolei, ZTM przygotowuje wspólnie z władzami powiatu legionowskiego oraz gmin położonych na jego obszarze.

Tabor do obsługi linii S-9, Elektryczne Zespoły Trakcyjne EN 57, zapewni spółka Koleje Mazowieckie. Składy oznakowane będą barwami i logo Zarządu Transportu Miejskiego.

Rezerwy przepustowości zmodernizowanej linii kolejowej do Legionowa umożliwiły uruchomienie szybkiego połączenia o dużej częstotliwości kursowania pociągów. Dzięki nowej linii S-9 pasażerowie w dni robocze będą mieli do dyspozycji dodatkowo po 37 kursów w każdą stronę. W godzinach szczytu 13 pociągów pojedzie do stacji Legionowo, 17 pociągów - do przystanku PKP Legionowo Piaski, a 7 aż do stacji PKP Wieliszew. O szczegółach rozkładu jazdy linii S-9 poinformujemy niebawem.

W pociągach linii S-9 będzie obowiązywać wyłącznie taryfa ZTM. Pasażerowie będą mogli korzystać ze wszystkich rodzajów i typów biletów ZTM (przypominamy, że w pociągach KM objętych Wspólnym Biletem są honorowane wyłącznie bilety od dobowego wzwyż).

Dzięki S-9 z podróży szybką miejską koleją korzystać będą mogli pasażerowie z kolejnego - obok linii średnicowej - ważnego szlaku komunikacyjnego łączącego gminy podwarszawskie ze stolicą.

Uruchomienie nowej linii miejskiej kolei to kolejny przykład udanej współpracy Zarządu Transportu Miejskiego i spółki Koleje Mazowieckie. Realizacja przedsięwzięcia to także efekt współdziałania z władzami samorządowymi województwa mazowieckiego, powiatu legionowskiego, miasta Legionowa i gminy Wieliszew oraz z samorządami dzielnicowymi Warszawy.

Porozumienie czeka jeszcze na zatwierdzenie przez Radę Nadzorczą Kolei Mazowieckich. Uroczyste podpisanie umowy pomiędzy ZTM i Kolejami Mazowieckimi planowane jest na 25 lutego br.

W tym roku planowane jest uruchomienie kolejnej linii miejskiej kolei - do Otwocka. Warunkiem realizacji przedsięwzięcia jest pozyskanie niezbędnego taboru oraz przeprowadzenie przygotowań, związanych z włączeniem do ruchu dodatkowych pociągów na obciążonej linii średnicowej.