11 grudnia 2009
System monitoringu wód Zalewu

8 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Legionowie zaprezentowano „Plan zintegrowanego monitoringu wód i zlewni Zalewu Zegrzyńskiego”.

Celem programu, stworzonego przez naukowców Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr inż. Ryszarda Chróst oraz dr hab. inż. Waldemara Siudę, jest stworzenie podstaw naukowych dla ochrony zasobów wodnych. Omówiony system monitoringu pozwoli na precyzyjny opis aktualnego stanu wód Zalewu, poprawne wnioskowanie o kierunkach i dynamice zmian stanu jakości wód, precyzyjne wskazanie aktualnych oraz prognozowanie przyszłych zagrożeń.

Foto

Zaprezentowany program z uwagi na ponadpowiatową skalę problemu, zakłada współpracę kilku sąsiednich powiatów i stworzenie koalicji samorządowej, której inicjatorem ma być Powiat Legionowski.
W dalszej części spotkania wspólnie zastanawiano się nad możliwymi źródłami finansowania programu. Planowane jest pozyskanie środków z budżetu państwa, w ramach projektu o szczególnym znaczeniu, zamawianego dla gospodarki narodowej na wniosek władz lokalnych i województwa. Dodatkowe źródło finansowe powinny zaś stanowić środki unijne, pozyskane w ramach oferowanych programów.
Spotkanie, zorganizowane przez Starostę Legionowskiego, umożliwiło przedstawicielom władz lokalnych i wojewódzkich a także władzom Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, konsultację z ekspertami z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Efektem rozmów była zgodna deklaracja współpracy oraz aktywizacji działań na terenie całej zlewni.