9 października 2009
Wernisaż Witalija Szyszkina

W Galerii „Ogród” w Gminnym Centrum Kultury i Sportu, odbył się wernisaż malarstwa Witalija Szyszkina.

Artysta urodził się 20 marca 1935 roku w Turkiestanie w arystokratycznej rodzinie rosyjskiej. Absolwent państwowego instytutu im. Uszyńskiego w Odessie. Po raz pierwszy ujawnił swój talent na wystawach w Odessie. Następnie przyszła kolej na Kamczatkę, Wyspy Kurylskie, Sachalin, Ałma-Atę i Polskę, w której mieszka od 1991 roku. Po wielu wystawach zyskał uznanie krytyki i przyjaciół. Artysta wyznaje filozofię Leonarda da Vinci: "Od rzeczy małych zależy doskonałość, a doskonałość jest rzeczą wielką...".

Artysta tworzy w wielu technikach, począwszy od oleju, poprzez akwarele, akryl i pastele, zakończywszy na instalacjach. Podobnie jest z tematyką prac. Witalij uwiecznia na swoich obrazach martwą naturę, przyrodę, zachwycające krajobrazy o różnych porach dnia i roku oraz wszystko to, co tworzy otaczającą go rzeczywistość. Przekrój jego twórczości można od czwartku oglądać w jabłonowskiej galerii „Ogród”.

Na wernisażu, który odbył się 8 października kilka minut po 19.00., obok rodziny i przyjaciół artysty, pojawili się także studenci jabłonowskiego Uniwersytetu III Wieku, radni z przewodniczącą Rady Gminy Barbarą Wołosiewicz na czele, a także mieszkańcy Jabłonny i okolic, którym dobra sztuka nie jest obca.

Prace malarza można oglądać do 10 listopada, od poniedziałku do piątku w Galerii „Ogród” w GCKiS w godzinach otwarcia ośrodka.