8 września 2009
Zakład po wakacjach

Po wakacyjnej przerwie, w czasie której ZAKŁAD gościł na plaży przy 600-lecia klub wraca, by rozsiąść się w peerelowskich krokusowych fotelach sali widowiskowej w Wieliszewie.

Naznaczony wydarzeniami sprzed 70 lat wrzesień twórcy klubu postanowili poświęcić kinu wojennemu. Nie znaczy to, że przy okazji każdego z pięciu zaplanowanych seansów, z filmowego ekranu atakować nas będzie nieprzyjaciel. Wojna ma bowiem wymiar różny w zależności od miejsca i czasu jej rozgrywania, obranych czy poświęconych celów, tworzonych i upadających idei.

Jednocześnie, niezależnie od jej oblicza, niezmiennie od wieków, paradoksalnie z człowieczeństwa nas wyzbywając stanowi również test na jego w nas zawartość. Zaprzęgnięci w wojenne tryby dokonujemy czynów nieludzkich i haniebnych, ale również niespotykanych w czasie pokoju aktów miłosierdzia i ludzkiej solidarności, ocena jednych i drugich bywa niejednoznaczna. I na tym skupiają się prezentowane we wrześniu niełatwe, traumatyczne, ale wartościowe obrazy. Zapraszamy.

Repertuar na WRZESIEŃ 2009

środa 09.09., godz. 20:00 - CIENKA CZERWONA LINIA (The Thin Red Line)

Reżyseria: Terrence Malick

Scenariusz: Terrence Malick

Zdjęcia: John Toll

Muzyka: Ryeland Allison, Jeff Rona, Hans Zimmer

Produkcja: Kanada, USA 1998

Czas: 170 min.

Proponuje: Ernest Mozol

środa 16.09., godz. 20:00 - WŁADCA MUCH (Lord of the Flies)

Reżyseria: Harry Hook

Scenariusz: Sara Schiffq

Zdjęcia: Martin Fuhrer

Muzyka: Philippe Sarde

Produkcja: USA 1990

Czas: 90 min.

Proponuje: Paweł Kownacki

środa 23.09., godz. 20:00 - OKRĘT (Das Boot)

Reżyseria: Wolfgang Petersen

Scenariusz: Wolfgang Petersen, Dean Riesner

Zdjęcia: Jost Vacano

Muzyka: Klaus Doldinger

Produkcja: RFN 1981

Czas: 208 min.

Proponuje: Piotr Sypniewski

środa, 30.09., godz. 20:00 - JOHNNY POSZEDŁ NA WOJNĘ (Johnny Got His Gun)

Reżyseria: Dalton Trumbo

Scenariusz: Dalton Trumbo

Zdjęcia: Jules Brenner

Muzyka: Jerry Fielding

Produkcja: USA 1971

Czas: 111 min.

Proponuje: Grzegorz Biernat

Zapraszamy wszystkich do współtworzenia Klubu i jego repertuaru.

--------------------------------------------------------------------------------

Filmowy ZAKŁAD w Wieliszewie

W styczniu 2009 roku rozpoczął działalność wieliszewski Klub Filmowy ZAKŁAD. Zapraszamy na projekcje, które odbywają się w każdą środę, o godz. 20.00, w sali widowiskowej Urzędu Gminy Wieliszew, przy ul. Modlińskiej 1. Tutaj każdy kinoman może zaproponować film, który warto obejrzeć i umieścić jego pokaz w repertuarze Klubu. W planach mamy miesiące tematyczne, klubowe maratony filmowe a za nami wakacyjne projekcje w plenerze. Cena miesięcznego karnetu (klubowicz + osoba towarzysząca) wynosi 5 zł.

Przed (od godz. 19:30) i po projekcjach zapraszamy na kawę i herbatę do Dyskusyjnej Kawiarenki NA ZAPLECZU. UWAGA na luźno związane z tematyką wyświetlanego filmu nie tylko kulinarne NIESPODZIANKI (dotychczas m.in. czekoladowy przekładaniec, pyszna szarlotka, hiszpańskie pomarańcze, wspaniały bigos czy "tłusta środa" z pamiątkowymi biletami buda-peszteńskiego metra). Szczególnie mile widziane Wasze domowe wypieki!

Projekcje zgromadziły niemal trzydziestoosobowe grono zarówno ukształtowanych Kinomanów jak i dopiero rozpoczynających swoją przygodę z dziesiątą muzą młodych Klubowiczów. Stąd każdy zainteresowany może czuć się u nas swobodnie. WPADAJCIE!

Proponowana przez nas formuła doskonale sprawdziła się w Legionowie, gdzie już od 4 lat przy Miejskim Ośrodku Kultury działa Klub Filmowy POWIETRZA. Uważamy, że również w naszej Gminie mieszkają osoby kochające kino, chcące dzielić się swoją pasją z innymi. Dlatego powstał Klub Filmowy o nostalgicznej nazwie ZAKŁAD.

Nawiązanie do "zakładowych" tradycji kinowych w Wieliszewie wynika z miejsca, gdzie odbywają się projekcje - sala widowiskowa wieliszewskiego ratusza gościła przed laty Zakładowe Kino KROKUS. Historia zatoczyła koło również za sprawą Polskiej Kroniki Filmowej, której sygnał rozbrzmiewa w Krokusie od maja - jak za dawnych lat - przed każdym seansem.

Klubowe aktualności i repertuar odnajdziecie na stronach www.ok.wieliszew.pl oraz www.wieliszew.pl a także w patronujących Klubowi lokalnych tytułach prasowych: Gazecie Wieliszewskiej i Gazecie Miejscowej. Kilka słów o prezentowanych obrazach a przede wszystkim muzykę filmową usłyszycie z kolei w audycji CINEMA, którą w każdą niedzielę, o 21.00, w Internetowym Radiu eMka prowadzi Paweł Kownacki