25 sierpnia 2009
Szanty nad Zalewem

W sobotę i niedzielę, na wieliszewskiej plaży odbyła się V edycja Wieliszewskiego Festiwalu Folkowo-Szantowego Szanty nad Zalewem, podczas której bawiły się całe rodziny od lat przybywające na nią z Gminy Wieliszew, powiatu legionowskiego i całego regionu.

Pierwszego dnia imprezy wystąpiły zespoły Duan, Ajagore, Wa da da i Morżebyć. Pogoda niestety nie sprzyjała żywiołowej zabawie, a jednak wiernych fanów folku i szant nie zabrakło. Zaludniło się „iglopolis” – pole namiotowe umieszczone tuż za sceną. Każdy chętny mógł nieodpłatnie rozbić biwak, by przy ognisku, w gronie przyjaciół aż do rana przedłużyć imprezę.

W niedzielę, gdy niebo się wypogodziło, w warszawskiej tawernie „Gniazdo Piratów” rozpoczął się konkursowy przegląd szantowych kapel amatorskich. Startujące zespoły wykonały po dwa utwory nawiązujące do tradycji żeglarskiej, morskiej lub śródlądowej. Najlepszy okazał się zespół w składzie: Przemek Maruchacz, Przemek Burel, Tomasz Matłoch. Jedną z nagród był występ z gwiazdami głównego koncertu na wieliszewskiej plaży.

Nim jednak to nastąpiło na wodach Jeziora Zegrzyńskiego odbyły się regaty o Puchar Wójta Gminy Wieliszew. Zawody, podzielone na dwie kategorie: przedstawiciele instytucji i open, zdominowała warszawska załoga reprezentująca geodezyjną firmę WPG wygrywając obie konkurencje.

Koncert rozpoczął się skierowanym do dzieci i ich rodziców występem kapeli Zejman i Garkumpel. Na scenie odbyły się rodzinne konkursy połączone z radosnymi pląsami, podczas których najmłodsi mogli poczuć się ważniejsi, a starsi nieco odświeżeni. Potem Zejman i Garkumpel już na poważnie zaśpiewali o zamorskich rejsach i urokach miasteczek portowych. Nietypowym, bo hard rockowym koncertem, był występ Strefy Mocnych Wiatrów. Po nich z podziałem na głosy zaśpiewały Prawdziwe Perły.

Wieczorem nadszedł czas gwiazd muzyki szantowej, wśród których niewątpliwie poczesne miejsce zajmują zespoły EKT Gdynia i 4 Refy. Pierwszy to wulkan energii – grupa mająca świetny kontakt z publicznością, potrafiąca porwać do tańca nawet osoby nie mające na co dzień styczności z piosenką żeglarską. Drugi – uznany wśród fachowców profesjonalny i już legendarny skład potrafiący zadowolić niejednego melomana. Występy obu gwiazd rozdzielił program przygotowany przez międzynarodową młodzież z wieliszewskiego workcampu. Młodzi ludzie, którzy przez 3 tygodnie sprzątali plaże i brzeg Jeziora Zegrzyńskiego wystąpili z ekologicznym przesłaniem ubranym w formę muzycznego protest songu.

Po zakończeniu scenicznej aktywności zabawa przeniosła się na pole namiotowe, gdzie przy ognisku każdy uczestnik imprezy mógł zaprezentować swój talent wokalno-instrumentalny nierzadko prezentując własne kompozycje.
Imprezę poprowadził Tomek EMERYT Lenard.
Zorganizowali ją: Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Starostwo Powiatu Legionowskiego, Referat Informacji i Promocji UG Wieliszew, Stowarzyszenie Młodzi dla Rozwoju „eMka”. Partnerami byli: Gniazdo Piratów, Szanty24.pl, FolkowaArt.pl oraz Królewskie.

Prawdziwe Perły

Zebrana publiczność

Uczestnicy Workcampu podczas zabawy z dziećmi

EKT Gdynia