17 sierpnia 2009
Serocki "Cud nad Wisłą"

Jak co roku mieszkańcy Serocka hucznie obchodzili 89. rocznicę "Cudu nad Wisłą".

Przegląd Piosenki Wojska Polskiego w Serocku od lat wpisuje się obchody uroczystości związanych ze świętem Wojska Polskiego i rocznicy Cudu nad Wisłą. Już po raz kolejny w Sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Serocku wiele osób spotkało się podczas Przeglądu Piosenki Wojska Polskiego, wysłuchało licznych utworów i na nowo przekonało się, jak bogata jest polska kultura muzyczna. Blisko trzydzieści podmiotów artystycznych wystąpiło 11 sierpnia 2009 r. na serockiej scenie, wśród nich zaś szczególną uwagę przykuł zespół MEGA z Klubu Garnizonowego w Przemyślu. Wiele wzruszeń i artystycznych emocji towarzyszyło zarówno wykonawcom, jak i publiczności. Ci pierwsi odważnie, choć nie bez tremy, przystąpili do prezentacji wokalnych, a zmotywowani chęcią odniesienia sukcesu w zmaganiach konkursowych zaserwowali nam amatorską twórczość na profesjonalnym poziomie.

W kościele garnizonowym w Zegrzu odprawiona została uroczysta Msza święta, z okazji Święta Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny oraz Święta Wojska Polskiego. Wzięli w niej udział - obok mieszkańców osiedla Zegrze - zastępca prezydenta Legionowa Piotr Zadrożny, burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku Artur Borkowski, komendant CSŁiI Marek Stolarz i komendant Szkoły Podoficerskiej w Zegrzu Andrzej Wojtusik. Świąteczne kazanie wygłosił ksiądz kanonik Zenon Surma. Tradycyjnym już akcentem było okolicznościowe wystąpienie burmistrza Sokolnickiego, poświęcone zwycięstwu Polaków nad Rosjanami w 1920 roku w Cudzie nad Wisłą, którego datę ustanowiono Świętem Wojska Polskiego. Sobotnią, podwójną uroczystość uświetniły też poczty sztandarowe i kompania honorowa Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Gwiazda wieczoru sobotniego festynu - Kowalski, który wraz z zespołem przybył z Gdańska, rozśpiewał i roztańczył zegrzyńską publiczność balladami rockowymi. Zebrani śpiewali wraz z zespołem śmiało i radośnie, bez wyszukanych metafor o „Marianie, który ze schodów spadł i zmienił mu się świat”, i o tym, że „Irlandia jest z rana zielona, jak włosy syreny o świcie”. Dziewczyny z zespołu MEGA przy Klubie Garnizonowym w Przemyślu prezentowały z wdziękiem i profesjonalnie swój repertuar – ich śpiew spotkał się z wielkim uznaniem jury na Przeglądzie Piosenki Wojskowej w Serocku.
Potem wszyscy gromkimi brawami pożegnali wykonawców, obejrzeli pokaz sztucznych ogni i bawili się w rytmach dyskotekowych.

Źródło: www.serock.pl