17 sierpnia 2009
89. rocznica „Cudu nad Wisłą”

W sobotę 15 sierpnia przy jabłonowskim pomniku Wincentego Witosa-Premiera Rządu Ocalenia Narodowego, odbyły się uroczystości rocznicowe poświęcone upamiętnieniu bohaterstwa walczących o niepodległość Polski podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Wzięli w nich udział mieszkańcy gminy, lokalne władze, związki kombatanckie oraz zaproszeni goście.

Inicjatorami spotkania była Wójt Gminy Jabłonna Olga Muniak i Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Viribus Unitis”, któremu przewodniczył Artur Pozorek-Prezes Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Legionowie. Pod pomnikiem Wincentego Witosa, nie zabrakło także pocztów sztandarowych jabłonowskich szkół, straży pożarnej, 60 Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego imienia generała dywizji Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Obchody 89. rocznicy „cudu nad Wisłą” oficjalnie rozpoczęła Wójt Gminy. W kilku słowach przypomniała zebranym historię bitwy w 1920 roku i heroiczne czyny ówczesnych żołnierzy i dowódców.

O zwycięskiej bitwie z bolszewikami mówił również Edmund Kuklewski, prezes jabłonowskiego Środowiska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przypomniał on nie tylko działania polskiej armii, ale i heroiczne czyny cywilów, a w szczególności księdza Ignacego Skorupki, który 14 sierpnia zginął z rąk wroga.

Po przemówieniach, nastąpiła główna część uroczystości. Cześć poległym, poprzez minutę ciszy i złożenie kwiatów pod pomnikiem, oddali: wójt gminy Olga Muniak, zastępca wójt Tadeusz Rokicki, Danuta Szczepanik - reprezentująca prezydenta Legionowa, Janusz Wanat – reprezentujący Radę Powiatu Legionowskiego, członkowie kół kombatanckich, sołtys wsi Jabłonna Agata Lindner, Dariusz Kubalski – reprezentujący Radę Gminy Jabłonna, członkowie jabłonowskiego koła PSL oraz inni goście.

Uroczystość zakończono w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie, gdzie uczestnicy mogli dalej dyskutować o chlubnej historii naszego kraju.