13 stycznia 2005
Projekt powołania podregionu wokół Kampinoskiego Parku Narodowego

Trzy mazowieckie powiaty : warszawski zachodni, sochaczewski i nowodworski podjęły współpracę dotyczącą wykorzystania zasobów i walorów turystycznych Kampinoskiego Parku Narodowego oraz jego potencjału rozwojowego.

Autorem programu współdziałania w ramach podregionu jest Jerzy Samborski, prezes Europejskiej Unii Małych i Średnich Przedsiębiorstw UNICORN przy Parlamencie Europejskim. Ścisła współpraca samorządów ze sobą i jednocześnie z lokalnymi przedsiębiorcami stanowi jeden z podstawowych elementów międzynarodowego pilotażowego projektu "SMEnterReg", popieranego przez Danutę Hübner, komisarza ds. regionalnych Komisji Europejskiej. Projekt "SMEnterReg" (SME znaczy Small and Medium Enterprise czyli Małe i Średnie Przedsiębiorstwa) ma na celu wypracowanie nowego, prostego instrumentu realizacji polityki regionalnej, który zastąpiłby nie odpowiadający już dzisiaj nowym wyzwaniom program "Town Twinning", czyli miast bliźniaczych.

Przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych uczestniczący w spotkaniu, wyrażając pozytywne opinie w sprawie powołania podregionu przedstawili jednocześnie propozycje projektów uwzględniających ich specyfikę lokalną. Powiat nowodworski zgłosił potrzebę wykorzystania walorów unikalnego obiektu jakim jest Twierdza Modlin, która mogłaby stać się jedną z atrakcji przy trasie rowerowej im. Fryderyka Chopina. Ponadto zaproponował zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu, poza gminami Czosnów i Leoncin, samorządy Nowego Dworu Mazowieckiego, Zakroczymia i Pomiechówka.

W przyjętych ustaleniach kierunkowych wyrażono zgodność, że dla powołania podregionu nie należy tworzyć nowych form organizacyjnych, lecz wykorzystać i rozwijać już istniejące m.in. Związek Międzygminny "Kampinos".

Kolejne spotkanie przedstawicieli samorządów odbyło się 26 listopada 2004 r. w Urzędzie Gminy w Kampinosie. Powołano Komitet Sterujący projektem podregionu, w skład którego poza starostami trzech powiatów wszedł m.in. wójt gminy Leoncin Józef Mosakowski. Ustalono, że w gronie przedstawicieli samorządów gminnych z poszczególnych powiatów odbędą się konsultacje dotyczące uzgodnienia listy priorytetowych zadań do uwzględnienia w projekcie przedsięwzięcia. Spotkanie przedstawicieli samorządów powiatu nowodworskiego, którego gospodarzem będzie wójt gminy Czosnów planowane jest na styczeń 2005 r.

Źródło: www.zpp.pl