15 lutego 2005
Podsumowanie ZPORR

Nie musimy się martwić, że z powodu małej ilości dobrych projektów, środki przeznaczone na rozwój regionalny wrócą do unijnej kasy.

Pomimo, że uruchomienie ZPORR nastąpiło dopiero w połowie 2004 roku, obawy dotyczące trudności z wykorzystaniem unijnych środków przeznaczonych na ZPORR można już dzisiaj uznać za nieuzasadnione. Liczba projektów złożonych do ZPORR przeszła najśmielsze oczekiwania zarówno instytucji zaangażowanych we wdrażanie ZPORR, jak i samych projektodawców. Nie musimy się więc martwić, że z powodu małej ilości dobrych projektów, środki przeznaczone na rozwój regionalny wrócą do unijnej kasy.

Zainteresowanie

Pierwsze tury naboru wniosków zostały ogłoszone już pod koniec maja 2004 r. Podczas pierwszych konkursów okazało się, że zainteresowanie ZPORR-em jest ogromne. Do końca 2004 r. zostały ogłoszone nabory na niemal wszystkie rodzaje projektów. Nie uruchomiono jedynie naboru na projekty związane z pomocą publiczną (turystyka, energia odnawialna, ochrona powietrza). Uruchomienie tych projektów wymaga bowiem notyfikacji ze strony Komisji Europejskiej.

Do instytucji odpowiedzialnych za przyjmowanie wniosków do ZPORR zgłaszano niejednokrotnie projekty opiewające na większą kwotę niż alokacja przyznana na cały rok, a czasem nawet na cały okres programowania. Do końca 2004 r. złożono ponad 7 tys. wniosków.

Cały tekst ukazał sie w numerze 6 miesięcznika "Samorząd Europejski".