23 czerwca 2009
Wakacje dla seniorów

Działające od kilku lat w Legionowie Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” powołało do życia Legionowskie Centrum Aktywizacji Seniorów.

Celem Centrum jest zwiększenie integracji środowiska osób starszych, wyzwolenie inicjatyw oraz umożliwienie osobom starszym samorealizacji. Centrum prowadzone jest przez wolontariuszy wywodzących się z Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W związku ze zbliżającym się sezonem letnim zwanym również przez wielu ”ogórkowym” Centrum przygotowało dla seniorów z Legionowa i Powiatu Legionowskiego ciekawą ofertę spędzenia czasu wolnego, spotkania się z przyjaciółmi przy małej czarnej w miłej i swobodnej atmosferze.

Przychodząc do Centrum można:

- nauczyć się obsługiwać przeglądarkę internetową,
- wziąć udział w terapii ruchowej przy muzyce,
- posłuchać muzyki poważnej lub obejrzeć filmy przyrodnicze,
- nauczyć się rękodzieła,
- wziąć udział w warsztatach literackich,
- nauczyć się grać w szachy.

Seniorzy mogą ponadto otrzymać pomoc od swoich rówieśników. Prowadzony jest Punkt Informacyjny dla Seniorów, gdzie można uzyskać aktualne informacje o uregulowaniach prawnych dotyczących osób starszych i możliwościach otrzymywania pomocy i wsparcia od różnych instytucji. Można liczyć na porady w sprawach dotyczących zdrowia.

Porady są bezpłatne i udzielają ich specjaliści - także seniorzy. Są wśród nich emerytowany radca prawny, byłe główne księgowe, psycholog, lekarz. Można się dowiedzieć m.in. jak sporządzić umowę, testament, jak uzyskać grupę inwalidzką. Kilka wolontariuszek, oprócz udzielania porad, pomaga także załatwiać konkretne sprawy np. w urzędach czy sądach.

Centrum znajduje się w Legionowie przy ul. Piłsudskiego 3 (były budynek urzędu miasta). W czerwcu działać będzie dwa dni w tygodniu wtorek i piątek. W lipcu i sierpniu środy.

Szczegóły można uzyskać pod telefonem /22/ 784-05-15 w każdą środę w godzinach 10.00-14.00