1 sierpnia 2012
Promocja zdrowia na piątkę

Realizacja tegorocznego Powiatowego Programu Promocji Zdrowia jest dopiero na półmetku, a z jego oferty skorzystało już pół tysiąca osób.

Dotychczas rok 2012 obfitował w różnego rodzaju akcje pro zdrowotne. Odbył się szereg badań profilaktycznych z zakresu kardiologii i onkologii. Wszyscy mieszkańcy powiatu legionowskiego powyżej 45 roku życia mogli zadbać o swoje serca wykonując bezpłatnie pomiar poziomu ciśnienia i cholesterolu. Z tej okazji skorzystało prawie 200 osób, z czego aż u ¼ z nich wykryto nieprawidłowości. Zostały one natychmiast skierowane na konsultację kardiologiczną, która również była elementem akcji „Dni dla serca”. W rezultacie u trójki pacjentów wykryto chorobę serca, o której zapewne nie mieli wcześniej pojęcia.

Onkologia Powiatowego Programu Promocji Zdrowia objęła na razie raka piersi. Wydział Promocji i Rozwoju Społecznego Starostwa Powiatowego w Legionowie zadbał o to, aby mieszkanki naszego powiatu miały znacznie łatwiejszy dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych i zorganizował akcję „Dni walki z rakiem piersi” Dzięki niej panie mogły wykonać usg i mammografię bez długiego oczekiwania na termin badania. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Miejsca na wizytę u specjalisty zapełniły się w tempie błyskawicznym. Udało nam się przebadać ponad 110 kobiet, z których 26 musi wykonać badania powtórnie. 3 uczestniczki naszego programu skierowano natychmiastowo do dalszej diagnostyki.

Przed badaniem w poczekalni

Powiatowy Program Promocji Zdrowia opierał się do tej pory nie tylko na badaniach. Postawiliśmy także na wzmożenie aktywności fizycznej osób posiadających różnego rodzaju schorzenia, takie, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość, chorobę wieńcową, czy chorobę zwyrodnieniową stawów. Wiele osób borykających się na co dzień z jedną z wyżej wymienionych dolegliwości zaprzestaje ruchu, co jest bardzo dużym błędem. Udowodnił to program „Aktywność w każdym wieku”, w którym wzięło udział 30 osób. Przez niecałe trzy miesiące uczestnicy dwa razy w tygodniu odbywali specjalistyczne treningi pod czujnym okiem instruktora. Oczywiście ćwiczenia były dobierane indywidualnie do potrzeb każdej z osób. Wyniki były zaskakujące: wszyscy, którzy wzięli udział w programie zauważyli u siebie znaczną poprawę zdrowia, kondycji, a także spadek ciśnienia tętniczego, wagi oraz ilości tkanki tłuszczowej.

Aktywni w każdym wieku

Wiedząc jak ważne jest nasze zdrowie i życie postawiliśmy także na edukację. Na wszystkie dotychczasowe święta gmin naszego powiatu zabieraliśmy ze sobą ratowników medycznych, którzy uczyli osoby odwiedzające nasze stoisko, jak zachować się, gdy ktoś straci w naszej obecności przytomność, zakrztusi się lub ulegnie wypadkowi. Każdy „kursant” otrzymywał również kieszonkowe wydanie instrukcji pierwszej pomocy, aby w razie konieczności mógł zajrzeć i przypomnieć sobie, jak pomóc potrzebującemu. Odwiedzających nasze stoisko promocyjne jak zawsze było dużo, dlatego też udało nam się przeszkolić ponad 200 osób. Jednak dla tych, którzy chcieliby skorzystać z takiego instruktażu, a jeszcze nie mieli okazji, mamy dobrą wiadomość: 2 września na święcie gminy Jabłonna będzie jeszcze jedna szansa, aby zadać obecnemu tam ratownikowi wszystkie nurtujące Was pytania dotyczące pierwszej pomocy.

Instruktaż pierwszej pomocy na stoisku promocyjnym powiatu

Powiatowy Program Promocji Zdrowia swoim działaniem obejmuje wszystkich mieszkańców powiatu legionowskiego – nawet tych jeszcze nienarodzonych. Małżeństwa spodziewające się potomka mogą skorzystać z dofinansowania zajęć w szkole rodzenia. A tam dowiedzieć się mogą się czego spodziewać się przed i po przyjściu malucha na świat.
Zapisy na zajęcia wciąż trwają, zapraszamy więc przyszłych rodziców do skorzystania z oferty Powiatowego Programu Promocji Zdrowia.

Zajęcia w szkole rodzenia

Przed nami jeszcze blisko połowa roku. Jesienna edycja Programu będzie obejmowała dwie duże akcje: „Nie nowotworom u dzieci”, na którą zapisy rozpoczynają się 27 sierpnia oraz „Dni walki z cukrzycą”, która odbędzie się w listopadzie. Jesienią odbędzie się także czwarta edycja konkursu dla przedszkolaków "Zdrowie w bajce". Zapraszamy do śledzenia strony powiat-legionowski.pl oraz facebook’owego funpage’a Powiat Legionowski, gdzie na bieżąco zamieszczane są informacje o akcjach zdrowotnych dla mieszkańców naszego powiatu.

Badania USG dzieci w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda