29 lipca 2005
Unia Europejska kształci

Powiat Legionowski w roku szkolnym i akademickim 2004/2005 realizuje dwa projekty z Działania 2.2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. – wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne.

EFS

Pierwszy z projektów "Pomoc stypendialna Powiatu Legionowskiego uczniom szkół ponadgimnazjalnych z terenów wiejskich dla których Powiat jest organem prowadzącym" przeznaczony jest dla uczniów szkół kończących się egzaminem dojrzałości/maturalnym. Powiat Legionowski uzyskał dofinansowanie dla projektu w wysokości 301 000 zł, co pozwoliło objąć pomocą 249 uczniów z najuboższych rodzin naszego terenu. Na jednego ucznia – Beneficjenta Ostatecznego przypada 1200 zł. Środki finansowe pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego (68,05%) oraz Budżetu Państwa (31,95%). O przyznanie pomocy materialnej mógł starać się uczeń, który:

1. Uczęszcza do szkoły ponadgimnazjalnej na terenie Powiatu Legionowskiego,
2. Jest zameldowany na stałe na obszarze wiejskim,
3. Dochód w rodzinie ucznia nie przekracza 350 zł netto na członka gospodarstwa domowego.

Pomoc ma charakter socjalny i jest przekazywana w formie refundacji, a zatem uczeń może otrzymać zwrot poniesionych kosztów na zakupy/usługi związane z edukacją na podstawie załączonych rachunków, faktur czy imiennych biletów miesięcznych. Czas trwania projektu ograniczony jest w czasie od 15.11.2004 roku do 30.06.2005 r. Instytucją Zarządzającą dla projektu jest Ministerstwo Gospodarki i Pracy, a Instytucją Wdrażającą - Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Pomimo zakończenia projektu stypendia dla uczniów nie zostały jeszcze w całości wypłacone. Instytucja Wdrażająca znacząco opóźniła realizację projektu prawdopodobnie ze względu na pierwszą edycję programów stypendialnych i trudności wynikające z jej wdrażania. Faktycznie, w chwili obecnej Powiat Legionowski oczekuje na wypłatę drugiej transzy środków, która powinna pokryć potrzeby Beneficjentów Ostatecznych.

Drugi projekt „Stypendia dla studentów 2004/2005” otrzymał dofinansowanie w wysokości 94 725 zł i obejmuje swoim wsparciem 66 studentów z terenów wiejskich Powiatu Legionowskiego. Środki finansowe pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego (75%) i Budżetu Państwa (25%), a na jednego studenta przypada 1350 zł. Projekt trwa od 15.11.2004 r. do 31.07.2005 r. Zasady ubiegania się o stypendium są takie same jak w przypadku uczniów, z tą jednak różnicą, że student może studiować na uczelni niekoniecznie znajdującej się na terenie Powiatu Legionowskiego.

Została już ogłoszona kolejna edycja programów stypendialnych, dlatego zapraszamy do składania wniosków wraz z załącznikami. Wnioski można jeszcze składać w kancelarii ogólnej Starostwa Powiatowego w Legionowie, a wszystkie dokumenty są do pobrania z witryny internetowej Powiatu www.powiat-legionowski.pl a także w szkołach i w samej siedzibie starostwa.