2 sierpnia 2005
Posłowie a samorządność

W ubiegły piątek sejm uchwalił nowelizację ustawy o samorządzie, przewidująca m.in utratę mandatu przez radnych, którzy nie złożyli oświadczenia majątkowego. Takie prawo nie obowiązuje samych posłów.

Skreślenia zapisów dotyczących utraty mandatu domagał się Senat, jednak sejm w swej mądrości nie usłuchał wezwań Izby Wyższej. Od tej pory radny nie może dokonac wyboru - nie składać oświadczenia i nie pobierać diet czy składać i korzystać z pełni przysługujących mu praw. Dziś oświadczenie musi wypełnic każdy.
Inną nowelizacją sesjmu jest wprowadzenie zasady, że wójt czy burmistrz, który przebywa w areszcie powyżej 30 dni, nie może rządzić gminą, jego obowiązki przejmuje zastępca, a jeśli takiego nie ma, odpowiednią osobę mianuje premier na wniosek wojewody.
Nic się nie zmieniło natomiast w przypadku posłów zza krat - nadal sprawują oni swoje funkcje.
Nowe przepisy sejmowe doczekały się już negatywnych opinii samorządów z całego kraju.