26 sierpnia 2005
Od stycznia większe kompetencje

We wtorek prezydent podpisał nowelizację tzw. ustaw kompetencyjnych. Od 2006 roku starostowie i marszałkowie przejmą część uprawnień wojewodów.

Nowelizacja wprowadza w 32 ustawach zmiany polegające głównie na przekazaniu niektórych kompetencji wojewody samorządowi województwa lub powiatu jako zadań zleconych z zakresu administracji rządowej.

Przekazanie kompetencji na niższe szczeble administracji dotyczy m.in. udzielania zezwolenia na remont lub budowę grobów i cmentarzy wojennych; prowadzenia rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych; przyjmowania zawiadomień o wpisaniu fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego; zaliczania w uzasadnionych przypadkach niektórych gmin do innego okręgu podatkowego; ustalania miejscowości, w których pobiera się opłatę miejscową; sprawowania nadzoru nad gospodarką leśną.

Zgodnie z zapisami nowelizacji pracownicy, którzy realizowali dotąd zadania wojewody staną się pracownikami starostw powiatowych lub urzędów marszałkowskich.

Nowe zadania samorządów mają być finansowanie poprzez dotacje administracji rządowej. Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.