22 sierpnia 2005
Nieporęt: Pierwsza łopata

Na budowie przepompowni ścieków P-8 w Nieporęcie 17.08 wbito pierwszą łopatę. W ten sposób rozpoczęły się prace na największej tegorocznej inwestycji Gminy Nieporęt o charakterze ekologicznym.

Ekologiczny charakter inwestycji w pierwszej kolejności zauważą okoliczni mieszkańcy, którzy dotychczas musieli korzystać z tradycyjnych, często nieszczelnych, szamb. Skorzystają również osoby wypoczywające nad Zalewem Zegrzyńskim i uprawiające tu sporty wodne. Nieczystości zamiast do akwenu trafią do oczyszczalni ścieków.
Wykonawca pompowni, firma WodBud z Wyszkowa, została wyłoniona w drodze przetargu. Zaoferowała ona za budowę przepompowni wraz z przewodami tłocznymi pod kanałem Żerańskim za kwotę ok. 2,1 mln zł. Gmina z własnego budżetu wyłoży na ten cel jedynie 15 proc. kosztów całej inwestycji. Resztę pokryje Unia Europejska (75 proc.) i budżet państwa (10 proc.).

– Realizacja projektów unijnych wymaga od Gminy i wykonawcy szczególnej dbałości, nie tylko o dokumentację, ale i prawidłową realizację zadania inwestycyjnego. Dlatego dobrze się stało, że przetarg wygrała firma z doświadczeniem, która realizowała już podobne obiekty na terenie gminy i powiatu – mówił podczas wprowadzenia wykonawcy na budowę Sławomir Maciej Mazur, wójt Gminy Nieporęt.

Pierwotnie budowę P-8 planowano na 2004 r. Z przyczyn formalnych unieważniono jednak przetarg i całą procedurę trzeba było powtórzyć. Jednak dzięki przesunięciu terminów, przy realizacji pompowni gmina skorzystała ze środków strukturalnych UE.

Roboty budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu. Wytyczono już plac budowy. Zgodnie z harmonogramem prace mają się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Przepompownia P-8 to skomplikowana budowla inżynieryjna. Po uruchomieniu 3 pompy przekazywać będą ścieki (89 m3/s) ze wschodniej części Nieporętu oraz miejscowości Białobrzegi, a przyszłości również Ryni, do systemu opaski kanalizacyjnej Zalewu Zegrzyńskiego. Skąd trafią do oczyszczalni ścieków w Orzechowie. Najbardziej skomplikowany element całej inwestycji to dwa ponad 130. metrowe przewody tłoczne (o średnicy 250 mm) pod dnem (5 m) Kanału Żerańskiego.

Po wybudowaniu przepompowni, zostanie ona przekazana w eksploatację stołecznego MPWiK, które będzie nadzorować i użytkować obiekt. P-8 jest jedną z największych pompowni w całym systemie 40 podobnych urządzeń. – Zalew Zegrzyński to źródło wody dla Warszawy. Bez systemu kanalizacji zbiornik jest systematycznie zanieczyszczany przez nieszczelne szamba. Dlatego mam nadzieję, że dojdzie do spotkania przedstawicieli lokalnych samorządów oraz władz województwa i stolicy, aby ostatecznie podpisać porozumienie w sprawie przekazania całej „opaski” wokół Zalewu władzom Warszawy – tłumaczył wójt.

UG Nieporęt
Fot. UG Nieporęt