17 sierpnia 2005
Cud nad Wisłą w Nieporęcie

Niezwykle uroczysty charakter miały nieporęckie obchody 85-lecia Bitwy Warszawskiej. Główna część uroczystości odbyła się w Wólce Radzymińskiej pod pomnikiem Strzelców Kaniowskich.

Msza święta w Stanisławowie I
Fot. UG Nieporęt

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:00 złożeniem kwiatów przez delegację Urzędu Gminy i Rady Gminy oraz mieszkańców pod pomnikiem Legionistów Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach. O godz. 18:00 mszę świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym odprawił ks. proboszcz Kazimierz Gniedziejko wraz z księdzem prałatem Stanisławem Kuciem. Mszę uświetniły swoją obecnością kompania honorowa oraz poczet sztandarowy 9. Pułku Dowodzenia Dowództwa Wojsk Lądowych w Białobrzegach, a także poczty sztandarowe: Gminnego Koła nr 27 Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, OSP w Nieporęcie, OSP w Kątach Węgierskich, OSP w Wólce Radzymińskiej, Centrum Szkolenia Policji, Komendy Powiatowej Policji w Legionowie, szkoły podstawowej im. B. Tokaja w Nieporęcie oraz szkoły podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach. Przed rozpoczęciem mszy delegacja władz samorządowych złożyła kwiaty przed tablicą pamiątkową w hołdzie poległym mieszkańcom Gminy Nieporęt w wojnie 1920 r. i na wszystkich frontach II wojny światowej.

Pod pomnikiem Strzelców Kaniowskich
Fot. UG Nieporęt

Punktualnie o godz. 19:15 pod pomnikiem Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej rozpoczął się Apel Poległych, który odczytał kpt. Artur Kruczyński. Apel poprzedziła wspólna modlitwa w intencji bohaterskich żołnierzy z sierpnia 1920 roku poprowadzona przez prałata ks. Stanisława Kucia. Wcześniej głos zabrał Wójt Gminy Nieporęt, który m.in. przypomniał postać kpt. Stefana Pogonowskiego, dowódcy 1 Batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich i podległych mu żołnierzy, którzy wraz z dowódcą zginęli w potyczce z wojskiem sowieckim pod Wólką Radzymińską w sierpniu 1920 r.

Następnie pod pomnikiem Strzelców Kaniowskich kwiaty złożyli: rodzina kpt. Pogonowskiego, parlamentarzyści, władze samorządowe Nieporętu i okolicznych gmin oraz mieszkańcy Wólki Radzymińskiej. Wartę honorową przy pomniku pełnili harcerze z Trzeciej Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej „Wilki”. Uroczystości, zarówno w kościele, jak i pod pomnikiem w Wólce uświetnili żołnierze 9 Pułku Dowodzenia Dowództwa Wojsk Lądowych w Białobrzegach, dowodzeni przez pułkownika Zbigniewa Ciekanowskiego. Po uroczystości w Wólce kwiaty złożone zostały również na Grobie Nieznanego Żołnierza przy ul. Nowolipie w Nieporęcie.

UG Nieporęt