30 stycznia 2006
Solidarni z Katowicami
Społeczność Powiatu Legionowskiego solidaryzuje się z rodzinami ofiar sobotniej katastrofy w hali Międzynarodowych Targów Katowickich.

Co najmniej 62 osoby zginęły, ponad 140 zostało rannych w następstwie zawalenia się w sobotę dachu hali targowej w Katowicach. Kilkunastogodzinna akcja poszukiwawcza była sprawna i została zakończona w niedzielę po południu. Prezydent Lech Kaczyński ogłosił trzydniową żałobę narodową.

Pogrzeb ofiar tragedii odbędzie się na koszt państwa. Prezydent, premier i marszałek Sejmu zgłosili na pomoc rodzinom ofiar po 1 mln zł. Pomoc zadeklarował także Caritas diecezji śląskiej i Caritas Polska.

W akcji ratowniczej wzięło udział ponad 1300 osób: wiele zespołów lekarskich, strażacy, policja, ratownicy. Do Katowic przyjechały specjalnie wyszkolone grupy ratownicze z psami. W ocenie wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych i administracji Ludwika Dorna akcja była koordynowana w sposób wzorowy.

Ludwik Dorn zobowiązał wojewodów do przeprowadzania systematycznych kontroli supermarketów, basenów, hal i centrów handlowych dotyczących zalegania na ich dachach śniegu i lodu. Ma to zapobiec podobnym katastrofom
budowlanym jak zawalenie się dachu centrum targowego w Katowicach.

My Wszyscy możemy pomóc rodzinom ofiar tej katastrofy:
1. Wysyłając sms-y o treści KATOWICE na numer 72720 (Orange i Plus GSM). Koszt jednego sms–a to 2 zł + VAT (Akcja operatorów sieci komórkowych i Caritas Polska).
2. Osoby chętne oddać honorowo krew mogą to zrobić w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej w Warszawie.